Ciekawe premiery filmowe

“Bambi” spotyka “Czas Apokalipsy”: nadchodzi najbardziej odjechana animacja ostatnich lat?

2023-09-15 13:35

“Wojny jednorożców” nie biorą jeńców i już wkrótce wkroczą do polskich kin. Ta szalona antywojenna animacja zachwyciła już zagranicznych widzów i krytyków, zatem istnieje realna szansa, że i w naszym nadwiślańskim kraju zrobi nie lada furorę. A o co właściwie tyle szumu? Już tłumaczymy.

Choć założenie filmu może wydawać się nieco absurdalne, a połączenie uroczego klimatu “Troskliwych misiów” z grozą wojny rodem z “Full Metal Jacket” i “Czasu Apokalipsy” brzmieć niczym kuriozum, animacja Alberto Vázqueza to boleśnie aktualna antywojenna rozprawa.

W oficjalnym opisie fabuły czytamy: Niech nie zwiodą Was wizerunki bohaterów – słodkich misiów układających łapki w serduszka i deklarujących miłość do świata. “Wojny jednorożców” to film pełen potu, krwi i łez. Pozornie urocze zwierzęta zapełniają świat mrocznej bajki udowadniającej, że przekonania o odwiecznych prawach do ziemi, święte księgi, mocne etniczne tożsamości i dziejowe misje prowadzić muszą do katastrofy. Kapłani i wojskowi angażują misie w konflikt z jednorożcami o magiczny las. Wojna w samonapędzającej się spirali okrucieństwa szybko przeistacza się w psychodeliczny koszmar i podróż do kolorowego jądra ciemności, podczas której większe zło zawsze wypiera mniejsze zło.

Kilka lat temu Alberto Vázquez zaskoczył świetnym krótkim metrażem “Decordo”. “Wojny jednorożców” potwierdzają opinię, że w hiszpańskim reżyserze można upatrywać niegrzecznego współczesnego dziedzica surrealizmu w jego okrutnej, prowokacyjnej i nie biorącej jeńców formie.

CZYTAJ TAKŻE: To będzie najlepszy horror Netfliksa? “Zagłada domu Usherów” prezentuje się wybornie (WIDEO)

“Wojny jednorożców” wkrótce w polskich kinach – kiedy premiera?

“Wojny jednorożców” mogą się już pochwalić nie lada wyróżnieniami – film zdobył nagrodę Goya, zwaną potocznie hiszpańskimi Oscarami, a także zgarnął 84% (krytycy) i 91% (widzowie) pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes. Na Metacriticu też radzi sobie całkiem zacnie – 73/100 od krytyków i 7.6/10 od widzów.

Czy rzeczywiście jest się czym tak zachwycać? Przekonamy się już 29 września, gdy “Wojny jednorożców” dotrą na nasze podwórko.

Jak dobrze znasz najsłynniejsze filmowe hity? QUIZ, który rozwiążą tylko prawdziwi znawcy kina

Pytanie 1 z 10
Której z poniższych części "Gwiezdnych wojen" nie wyreżyserował George Lucas?
Filmy quiz
Dlaczego postacie z bajek mają żółty kolor? | To Się Kręci #14