W Ciemności z coraz większą szansą na Oscara!

2012-01-20 13:02
Foto
Autor: eska.pl/cinema Ilustracja zastępcza

"W ciemności" w elitarnym gronie 9 filmów, które wciąż mają szansę na nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny! Kolejne sukcesy filmu w kraju i za granicą.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła już listę filmów, które mają szansę na nominację do Oscara w kategorii film obcojęzyczny. Wśród 9 obrazów, które wciąż liczą się w walce o statuetkę, znalazł się film Agnieszki Holland "W ciemności". To wielkie wyróżnienie dla polskiej produkcji, która by dołączyć do grona elitarnej dziewiątki, musiała pokonać aż 62 oficjalnych kandydatów z całego świata!

To kolejny światowy sukces polskiego kandydata do Oscara zanotowany na przestrzeni ostatnich kilku dni. 17 stycznia, na dobę przed ogłoszeniem listy Akademii – „W ciemności” zdobył aż trzy nominacje do prestiżowych Nagród Filmowych Genie przyznawanych przez Kanadyjską Akademię Filmową i Telewizyjną (w tym za najlepszy montaż, scenariusz adaptowany i najlepszy montaż dźwięku).

Kanadyjskie nominacje powiększają listę wyróżnień, jakie ma na koncie „W ciemności”. Dotychczas, znakomicie przyjmowany przez widzów i recenzentów obraz, jest m.in. zwycięzcą festiwalu Camerimage, laureatem Nagrody Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mar Del Plata, Nagrody za Najlepszą Reżyserię Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Valladolid czy Nagrody dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym St. Louis. Spotkał się także z entuzjastycznym przyjęciem na prestiżowych festiwalach w Toronto i Telluride.

Równocześnie, film Holland szturmem zdobywa USA. Jego pierwszy nowojorski pokaz przyciągnął tak wielkie tłumy, że audytorium Museum of the Moving Image nie mogło w poniedziałek pomieścić wszystkich chętnych!

„W ciemności” został doskonale przyjęty przez krajową widownię. Od dnia premiery – 5 stycznia – obejrzało go już blisko 400 000 widzów. To lepszy wynik, niż w adekwatnym okresie wyświetlania osiągnął "Pianista" Romana Polańskiego. Warto dodać, że po rekordowym otwarciu w polskich kinach, film Holland zanotował równie udany drugi weekend. W przeliczeniu widzów na kopię, polski kandydat do Oscara, zajął drugie miejsce w box office (z wynikiem 870 widzów na kopię), nie tylko deklasując wynik otwarcia nowego filmu Stevena Spielberga „Czas wojny” (171 widzów na kopię), ale z łatwością pokonując światowe blockbustery – „Kota w Butach” (675 w/k) i drugą część przygód „Sherlocka Holmesa” (518 w/k).

O tym, czy film Holland otrzyma nominację do Oscara przekonamy się już 24 stycznia. A miesiąc później odbędzie się ceremonia wręczenia tych najważniejszych filmowych nagród świata.


Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE