Tureckie seriale. Dlaczego Polacy je tak kochają?

2021-11-26 15:54 Leon Pietrzak

Produkcje znad Bosforu od wielu lat przyciągają polskich widzów przed telewizory. Zaczęło się od "Wspaniałego stulecia", który jako pierwszy odniósł wielki sukces w polskiej telewizji. To on wyznaczył trend, który trwa do dziś. Skąd się wziął fenomen tureckich seriali?

Tureckie seriale. Dlaczego Polacy je tak kochają? Pierwszy turecki serial "Wspaniałe stulecie" przyciągnął w 2014 r. tysiące ludzi przed ekrany. Wysoka oglądalność sprawiła, że telewizja zaczęła częściej sięgać po tego typu produkcje. Promyk nadziei, Elif, Przysięga. Co takiego mają w sobie tureckie historie, że każdego tygodnia potrafią zauroczyć wielu Polaków?

Inna kultura

Polacy uwielbiają oglądać miłosne historie, dramaty i kryminały. Takie produkcje filmowe mamy już na swoim rynku i nawet jest w czym wybierać. Jeżeli te same historie przeniesiemy do innego świata, kraju, umiejscowimy je w nieznanej nam kulturze, to zaczyna robić się interesująco. I trochę tak jest z tureckimi telenowelami. Bohaterzy są nam bliscy, ale świat wokół nich różni się od naszego. To pewnego rodzaju świeżość w porównaniu do amerykańskich produkcji, które mamy na każdym kroku.

Sonda
Czy oglądasz tureckie seriale?

Fabuła

Tureckie telenowele często zawierają wielowątkową fabułę, która potrafi zainteresować polskiego widza. Jesteśmy świadkami wielu porwań, kradzieży i morderstw. Scenariusz często jest tak napisany, że nie brakuje zwrotów akcji i trzyma widza w ciągłym napięciu. Oczywiście, zbrodnie i zabójstwa pojawiają się w produkcjach na całym świecie. Jednak w kinie wschodnim robi się to po prostu inaczej. Nie doświadczamy rozlewu krwi i okrutnych walk, raczej wszystko dzieje się po cichu.

Aktorzy

Wiele osób zwraca uwagę na aktorów, którzy bardzo autentycznie wcielają się w swoich bohaterów. Smutek, płacz, radość, śmiech - te role są odgrywane tak realistycznie, że potrafimy poczuć te same emocje co aktorzy. Czasami widz ma wrażenie, że serialowe sytuacje mogły wydarzyć się naprawdę.

BUŁKA Z BANANEM? Trenuj i jedz jak skoczek narciarski | ESKA XD - Fit vlog #36
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE