Stulecie Winnych 4: Ałbenie Grabowskiej nie podoba się jeden z wątków! Co skrytykowała autorka książki?

2022-03-08 12:11 Natalia Nowecka
Stulecie Winnych 4, odc. 41: Kasia (Weronika Humaj), dyrektorka szkoły (Marta Alaborska)
Autor: tvp/vod

Stulecie Winnych 4 zadebiutowało na ekranach naszych telewizorów, a tymczasem Ałbena Grabowska - autorka książkowego pierwowzoru - wyznała, że jeden z serialowych wątków nie przypadł jej do gustu. Jak bardzo zmieniono wydarzenia?

Stulecie Winnych 4: nie tak było w książce! Ałbena Grabowska wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że nie podoba jej się, jak poprowadzono jeden z wątków w serialowej wersji "Stulecia Winnych". Chodzi o Manię i Ryszarda.

Zobacz także: "Stulecie Winnych 4" - reakcje widzów na pierwszy odcinek powalają. "Zaczęliście z grubej rury!"

Stulecie Winnych 4: Ałbena Grabowska nie jest fanką jednego z wątków

"Stulecie Winnych" to ekranizacja trzytomowej bestsellerowej sagi książek autorstwa Ałbeny Grabowskiej. Autorka literackiego pierwowzoru niejednokrotnie wychwalała serialową wersję i przyznaje, że nie przeszkadzają jej scenariuszowe odstępstwa. W jej opinii spojrzenie na bohaterów z innej perspektywy jest ciekawym doświadczeniem. Wszystko ma jednak swoje granice.

Zobacz także: "Stulecie Winnych 4" - to już koniec serialu?! 4. sezon jednak będzie ostatnim?

W rozmowie z serwisem Fakt.pl Ałbena Grabowska przyznała, że jeden z wątków, które ujrzymy w 4. sezonie "Stulecia Winnych" jej się nie podoba. Twórcy znacząco odbiegli bowiem od pierwowzoru i to w sposób, który autorce zwyczajnie nie przypadł do gustu.

Chodzi o zwieńczenie losów Mani i Ryszarda. Na kartach powieści bohaterowie wspólnie wychowali prawnuki i świętowali nawet 40. rocznicę ślubu, zanim w połowie lat 90. Ryszard zmarł, pozostawiając Manię owdowiałą i wycofaną. Tymczasem w serialu Ryszard... porzuci małżonkę i wyjdzie na stałe do Szwecji.

Podobają mi się odstępstwa od mojej powieści i zmiany. Dzięki temu sama się zaskakuję, bo to ciekawe spojrzeć na bohaterów z innej perspektywy. Nie krytykuję tego i się temu nie sprzeciwiam. Ale to co się stanie z Ryszardem mi się nie podoba. Nie ingeruję jednak w scenariusz i wszystko przyjmuję z pokorą - wyznała Ałbena Grabowska w wywiadzie dla Fakt.pl.

Sonda
Która wersja zakończenia wątku Mani i Ryszarda podoba Ci się bardziej?

Zobacz także: Filmy i seriale na podstawie książek - TOP10 Najlepszych adaptacji filmowych wszech czasów!

Stulecie Winnych sezon 4: gdzie i kiedy oglądać?

Nowe odcinki "Stulecia Winnych 4" emitowane są w każdą niedzielę, o godzinie 20:15, na antenie TVP1. Wszystkie epizody dostępne będą również online, w bibliotece platformy Vod.tvp.pl.

Zobacz także: Nie tylko "Stulecie Winnych" - oto 5 najlepszych polskich seriali kostiumowych

Stulecie Winnych 4. Ryszard rzuci Manię i wyjedzie na zawsze! Do Andzi wróci ukochany syn. Zobacz WIDEO z planu!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE