Najstarszy polski aktor wyznał, że jest gejem. Witold Sadowy skończył 100 lat

2020-03-18 11:25
Witold Sadowy
Autor: Agnieszka Sniezko/East News

Witold Sadowy, polski aktor, dziennikarz i publicysta, w wieku 100 lat postanowił zrobić coming out. To, że jest gejem, wyznał w reportażu, który z okazji jego 100 urodzin przygotowała TVP Kultura. Witold Sadowy urodził się 7 stycznia 1920 roku w Warszawie, a z tym miastem związany jest przez całe życie. Jego ojciec i brat zginęli w powstaniu warszawskim. Witold Sadowy pierwszy raz przed kamerą stanął w 1946 roku.

Witold Sadowy wyznał, że jest gejem w wieku 100 lat. Aktor przyznał to sam w reportażu TVP Kultura, który w całości poświęcony był jego życiu, pracy i twórczości. Pierwszy raz w telewizji reportaż Sto lat Witolda Sadowego trafił do emisji jeszcze w styczniu 2020 roku, jednak o coming oucie aktora zrobiło się głośno, gdy przy okazji wyemitowania powtórki programu otrzymał on gratulacje od, poświęconemu tematyce LGBTQ, magazynu Replika.

Witold Sadowy wyznał, że jest gejem

Post na fanpage'u magazynu Replika pojawił się 17 marca 2020, po wyemitowaniu na TVP Kultura powtórki programu. Aktor setne urodziny obchodził bowiem 7 stycznia i to właśnie na początku roku pierwszy raz ukazał się w telewizji reportaż o nim. Sadowy przyznał w nim, że najbardziej dumny jest, iż był uczciwym człowiekiem, a w życiu żałuje jedynie tego, że nie udało mu się założyć rodziny. Powiedział także, że najbardziej kochał swoją mamę.

Witold Sadowy zadebiutował w filmie Zakazane piosenki, który ukazał się w 1946 roku. Do najsłynniejszych filmów z jego udziałem należą także Zezowate szczęście, Zamach stanu czy Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie. Przez wiele lat związany był z warszawskimi teatrami, m.in. Teatrem Polskim, Ateneum czy Teatrem Nowym. Mimo że od wielu lat nie jest już aktywny zawodowo, cały czas pojawia się jako gość na premierach spektakli. Witold Sadowy został odznaczony m.in. Medalem 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis', Krzyżem Zasługi, a także Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Cały reportaż Sto lat Witolda Sadowego można obejrzeć na platformie Vod.tvp.pl.

NAJNOWSZE