seriale

Maria Kowalska gra Matyldę w hicie TVP. Wcześniej zachwyciła w Znachorze. Co warto wiedzieć o aktorce?

2024-05-15 12:35

Matylda to kostiumowy serial Telewizji Polskiej, który od kilku tygodni bije rekordy popularności. Uwielbiana produkcja opowiada historię zbuntowanej córki powstańca styczniowego, a w tytułową rolę Matyldy wciela się Maria Kowalska. Kim jest utalentowana aktorka, która już wcześniej rozkochała w sobie widzów rolą w Znachorze?

W serialu Matylda, który zadebiutował na antenie TVP1 10 marca 2024 roku, ludzkie namiętności przeplatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. To opowieść o walce o prawa, honor i najwyższą cnotę, jaką jest miłość. W środku toczącej się emancypacji kobiet, współpracy z zaborcą i emigracją zarobkową poznajemy tytułową bohaterkę – niespełna osiemnastoletnią Matyldę Bilińską, córkę byłego powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Młoda szlachcianka nie akceptuje świata takim, jakim jest. Buntuje się wobec utartych reguł i wierzy w to, że może oczekiwać od życia więcej, niż dostaje. Jej postawa nie jest jednak mile widziana w społeczeństwie. To przysporzy jej wielu kłopotów. W tej niełatwej roli świetnie sprawdza się Maria Kowalska. Co o niej wiemy?

Maria Kowalska – gwiazda serialu „Matylda” tęskni za XIX-wiecznym kostiumem

Kim jest Maria Kowalska?

Maria Kowalska urodziła się 16 września 1996 roku w Wadowicach. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Młoda aktorka dała się poznać szerszej publiczności, dzięki roli Aleksandry Kostrzewy w serialu Pod powierzchnią stacji TVN. W produkcji wcieliła się w uczennicę liceum, która wdaje się w romans z dyrektorem szkoły, którego grał Bartłomiej Topa. Od tej pory jej kariera nabrała tempa, a Kowalska zagrała w serialach: Osiecka oraz Sexify 2, a także w nowej odsłonie kultowego Znachora, w której wcieliła się w jedną z głównych ról, czyli córkę profesora Wilczura, Marysię Wilczur. 

Od marca 2024 roku na antenie Telewizji Polskiej gości również serial Matylda, w którym Maria Kowalska wciela się w tytułową postać, córkę powstańca styczniowego. Jej dotychczasowe role pokazują, że potrafi wcielać się w niezwykle różnorodnych bohaterów, możemy więc być pewni, że jej kariera stale będzie się rozwijać.