„Kiler” i „Poranek kojota” ocenzurowane. Nadawca woli uniknąć kary

i

Autor: materiały prasowe „Kiler” i „Poranek kojota” ocenzurowane. Nadawca woli uniknąć kary

Kultowe polskie filmy

„Kiler” i „Poranek kojota” ocenzurowane. Nadawca woli uniknąć kary

2023-03-21 12:34

Po awanturze o „Psy”, Kino Polska TV postanowiło uniknąć kolejnych konsekwencji prawnych i… ocenzurować kultowe polskie komedie. Oberwało się też „Strasznemu filmowi”, a cała sytuacja – jak można się było spodziewać – stanowczo nie spodobała się odbiorcom.

Po tym, jak w ubiegłym roku Stopklatka wyemitowała „Psy” o godzinie 20:00, kwalifikując dzieło Władysława Pasikowskiego jako film dla widzów powyżej 16. roku życia, szef KRRiT nałożył na nadawcę karę grzywny w wysokości 20 tys. złotych, argumentując, iż naruszono w ten sposób art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji. W skrócie chodziło o to, że tego typu filmy, pełne brutalności i wulgaryzmów, powinny być przeznaczone wyłącznie dla widzów pełnoletnich i emitowane w godzinach nocnych.

Po upływie kilku miesięcy, ten sam film zawitał na antenie Zoom TV (należącego do tego samego nadawcy), z wygłuszonymi wulgaryzmami. To nie spodobało się widzom, którzy nie zdawali sobie wówczas sprawy, że to dopiero początek telewizyjnej cenzury.

„Kiler”, „Poranek kojota” i „Straszny film” ocenzurowane

Jak donosi portal Wirtualnemedia.pl, w ostatnim czasie Stopklatka ponownie sięgnęła po podobne rozwiązanie, chcąc uniknąć kary. W ten oto sposób ocenzurowanej emisji doczekały się choćby dwa kultowe polskie filmy – „Kiler” i „Poranek kojota”. Odbiorcy byli oburzeni, czemu wyraz dali w komentarzach w mediach społecznościowych. Nadawca odpowiedział na zarzuty w rozmowie z ww. portalem.

Filmy „Kiler”, „Poranek kojota” i „Straszny film” były prezentowane w Stopklatce z kategorią wiekową 16+. W związku z czym sposób emisji tych filmów dostosowaliśmy do istniejących regulacji prawnych. Dzięki temu filmy mogły zostać wyemitowane we wcześniejszych godzinach i większa liczba widzów mogła cieszyć się z możliwości oglądania tych kultowych produkcji. Ponadto, filmy te w późniejszych godzinach emitujemy także w wersji oryginalnej – wyjaśnił w wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl przedstawiciel biura prasowego Kino Polska TV.

Cóż, jakby nie bolała wizja ocenzurowanego „Kilera”, trzeba przyznać, że takie posunięcie nadawcy ma sens, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę surowość kar nakładanych przez KRRiT.

Rozpoznasz polskie filmy i seriale po kultowych cytatach? QUIZ dla prawdziwych znawców!

Pytanie 1 z 8
Zacznijmy od czegoś prostego. Z jakiego filmu pochodzi ten cytat: "A historii tego swetra i tak byś nie zrozumiał"?
OSCARY 2023 to chyba jakiś żart! Co się wydarzyło na gali filmowej? | To Się Kręci #11
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE