Horrory oparte na faktach! To są filmy, po których nie zaśniesz. Obejrzysz wszystkie?

2022-01-13 15:39 Leon Pietrzak
Amityville (2005)
Autor: METRO GOLDWYN MAYER / IOVINO, PETER / AlbumEAST NEWS

Niektórzy twierdzą, że horrory oparte na faktach straszą mocniej, ponieważ stoją za nimi prawdziwe historie. Trudno się z tym nie zgodzić. Oglądając takie filmy często zastanawiamy się, czy to naprawdę mogło się wydarzyć? Gdy dochodzi do nas, że to, co widzimy na ekranie mogło również spotkać nas, to boimy się jeszcze bardziej. Poniżej przedstawiamy najlepsze filmy grozy, za którymi stoją prawdziwe historie.

Horrory na faktach - straszne filmy oparte na prawdziwych wydarzeniach. Zrobić horror, który wystraszy widza tzw. jump-scarem, nie jest niczym trudnym i wyjątkowym. Wiele filmów grozy straszy właśnie w ten sposób. Zrobić horror, który ma ciekawą i budującą napięcie historię, jest już zdecydowanie trudniej. Niektóre filmy z tego gatunku potrafią również obrzydzać i być po prostu kiepskie. Są jednak takie tytuły, które starają się opowiedzieć prawdziwą historię. Coś, co wydarzyło sie naprawdę. Ponoć horrory straszą mocniej, gdy są oparte na prawdziwych wydarzeniach. Oglądając takie filmy, aż trudno sobie wyobrazić, że coś takiego wydarzyło się naprawdę. Poniżej przedstawiamy filmy, po których trudno będzie zasnąć.

Amityville (2005)

Film z 2005 roku to właściwie remake horroru "The Amityville Horror (1979)". Cały film oparto na powieści Jaya Ansona, która nawiązuje do zbrodni Ronalda DeFeo Juniora. W listopadzie 1974 roku, mężczyzna w jednej z rezydencji wyciągnął broń i po kolei zamordował całą swoją rodzinę - czterdziestokilkuletnich rodziców i rodzeństwo w wieku 9, 12, 13 i 18 lat. W głównych rolach wystąpili Ryan Reynolds i Melissa George.

Obecność (2013)

Horror opowiada prawdziwą historię Eda i Lorraine Warrenów, którzy byli światowej sławy badaczami zjawisk paranormalnych. Pewnego razu zostali wezwani przez jedną z rodzin na farmę, gdzie miała ich terroryzować pewna mroczna zjawa. Para badaczy stanęła przed najbardziej przerażającym przypadkiem w ich życiu.

Sonda
Jakie horrory najczęściej oglądasz?

Egzorcyzmy Emily Rose (2005)

Tytułowa bohaterka to Niemka, której sprawę badała religioznawczyny Felicitas D. Goodman. Antropolożka postanowiła napisać książkę, na której opiera się horror "Egzorcyzmy Emily Rose". Anneliese Michel już w wieku 16 lat cierpiała na ataki epilepsji, które później połączyły się z depresją. Dziewczyna zaczęła widzieć twarze diabłów, a nawet zauważono u niej nadludzką siłę. Lekarze nie mogli jej pomóc. Księża, którzy się Anneliese zostali finalnie skazani za doprowadzenie dziewczyny do śmierci.

Milczenie owiec (1991)

Tej produkcji bliżej do psychologicznego thrillera, niż typowego horroru. Chociaż granica między gatunkami jest przecięta bardzo cienką kreską. Mimo wszystko, trzeba wspomnieć o tej produkcji, która potrafi wywołać gęsią skórkę u każdego widza nawet dzisiaj. Film opowiada o psychopacie, który porywa i morduje młode kobiety. W swoich zbrodniach wyróżnia się szczególnym okrucieństwem, gdzie obdziera ze skóry swoje ofiary. Film zajął drugie miejsce w rankingu najbardziej przerażających filmów w 2005 roku.

Egzorcysta (1973)

Film opowiada o dwunastoletniej dziewczynce, która zostaje opętana przez diabła. Jej matka zaniepokojona zachowaniem córki, zwraca się z prośbą o pomoc do lekarzy. Według badań dziewczyna jest zdrowa, a mimo to jej stan się znacznie pogarsza. Pewnego dnia córka atakuje matkę, gdy ta wraca do domu. Film został nominowany do Oscarów, gdzie zgarnął dwie statuetki.

Stranger Things 4, Skazana, Euforia 2 [NOWOŚCI Netflix, Player, HBO] | ESKA XD - Hotplota #39
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE