Filmy 2023: najciekawsze premiery. Które z nadchodzących filmów zasługują na szczególną uwagę?

i

Autor: materiały prasowe Filmy 2023: najciekawsze premiery. Które z nadchodzących filmów zasługują na szczególną uwagę?

Filmy 2023: premiery. Które z nadchodzących filmów zasługują na szczególną uwagę?

2023-02-22 11:46

Jakie filmy zadebiutują w 2023 roku i na które z nich warto wybrać się do kina? Specjalnie dla was przejrzeliśmy harmonogram premier na najbliższych dwanaście miesięcy i wyłoniliśmy najlepiej rokujące tytuły.

Filmy 2023 - najciekawsze premiery tego roku. Jeśli zastanawiacie się, jakie interesujące produkcje zawitają na ekranach kin w najbliższych miesiącach, trafiliście we właściwe miejsce. Poniżej znajdziecie listę tytułów, którym powinniście poświęcić szczególną uwagę.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze plot twisty w dziejach kina. Które produkcje zszokowały nas najbardziej?

2023 rok w kinie to oczywiście kolejne odsłony telenoweli Marvela, nowy film Christophera Nolana, debiut kontrowersyjnej "Małej syrenki", powrót "Indiany Jonesa", oraz kilka naprawdę ciekawych produkcji z naszego podwórka. Bez dalszego przedłużania - jeśli chcecie wiedzieć, na co warto pójść do kina, poniżej znajdziecie najlepiej zapowiadające się pozycje.

"W trójkącie" - 6 stycznia 

Nagrodzona Złotą Palmą szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd - tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów.

Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl (Harris Dickinson) i Yaya (Charlbi Dean), ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm – a raczej kałszkwał – sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię. Wywołujący salwy śmiechu film Rubena Östlunda ("The Square"), jednego z najlepszych europejskich reżyserów, to bezlitosna satyra na bogatych, a także kapitalna metafora naszych czasów. Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech.

"Zadra" – 6 stycznia

Film muzyczny o młodej raperce, która próbuje wybić się w hip-hopowym świecie zdominowanym przez mężczyzn. To pierwsza polska produkcja o takiej tematyce, bo choć nawiązuje do nurtu stworzonego w filmach "Jesteś Bogiem" i "Proceder", przedstawia zupełnie nowy rodzaj bohaterki.

Zadra to utalentowana dziewczyna z blokowiska, która walczy o uznanie na rapowej scenie. Choć wydaje się być zwykłą nastolatką, przed mikrofonem zyskuje niesamowitą energię i charyzmę, dzięki którym może porwać tłumy. Jednak w środowisku pełnym testosteronu ciężko o miejsce dla takich, jak ona. Zadra walczy o marzenia, ale przede wszystkim o lepsze jutro dla swojej rodziny. Mimo to, muzyka nie jest wszystkim, bo na życie głównej bohaterki kluczowy wpływ będzie miała miłość.

"Godland" – 13 stycznia

Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas (Elliott Crosset Hove). Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik i bajarz Ragnar (Ingvar Sigurðsson). Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia.

"Król dopalaczy" - 13 stycznia

W Polsce, przed delegalizacją dopalaczy w 2010 roku, działało ponad tysiąc sklepów z takim asortymentem. Po ich zamknięciu zatruć było jeszcze więcej, bo sprzedaż przeniosła się do podziemia. Historia imperium legalnych narkotyków to idealny temat dla kina, a że takiego jeszcze nie było Katarzyna Samson, producentka oraz Pat Howl, reżyser, postanowili opowiedzieć tę historię po swojemu. Wspólnie napisali scenariusz Króla dopalaczy i wspólnie go realizują. To pierwsza w Polsce produkcja społecznie odpowiedzialna, czyli realizowana z dobrowolnym uwzględnieniem interesów społecznych oraz aspektów środowiskowych.

W główną rolę wcielił się Tomasz Włosok, znakomity aktor młodego pokolenia, którego widzowie pokochali za role w "Jak zostałem gangsterem" i "Hiacyncie". Oprócz niego na ekranie zobaczymy też między innymi Vanessę Aleksander ("The Office PL") i Łukasza Simlata.

"Babilon" – 20 stycznia

"Babilon" zabierze nas do lat 20. ubiegłego wieku, kiedy to doszło do schyłku kina niemego, na rzecz tego z dźwiękiem. W trakcie seansu przyjdzie nam śledzić losy zarówno fikcyjnych postaci, jak i tych opartych na autentycznych gwiazdach Hollywood. Margot Robbie wciela się tutaj w niejaką Nellie LaRoy zainspirowaną Clarą Bow - ikoną seksu i gwiazdą kina niemego, która z powodzeniem kontynuowała swoją karierę w erze dźwiękowej. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o Johnie Gilbercie, na którym oparto postać Jacka Conrada, kreowanego przez Brada Pitta.

"Duchy Inisherin" – 20 stycznia

"Duchy Inisherin" to opowieść o losach dwójki przyjaciół, którzy znają się od kołyski: Pádraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson). Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczony Pádraic za wszelką cenę próbuje zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhán (Kerry Condon) i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik (Barry Keoghan). Niestety, wszelkie wysiłki Pádraica spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujących wydarzeń, od których nie będzie już odwrotu

"Till" – 20 stycznia

Rok 1955, Missisipi. Emmett Till, czternastoletni czarny chłopiec, spędza wakacje u kuzynów z Południa. Nieświadomy skali napięć na tle rasowym, pozwala sobie na drobny żart z białej kobiety. Finał okazuje się tragiczny – nastolatek zostaje brutalnie zamordowany. Matka Emmetta, Mamie Till, podejmuje heroiczną walkę o sprawiedliwość. Prawdziwa historia, która stała się symbolem oporu Afroamerykanów i walki z rasizmem.

"Aftersun" – 27 stycznia

Młody ojciec Calum i jego córka Sophie wyjeżdżają razem do tureckiego kurortu. Podczas wspólnych wakacji, które nagrywają na kasecie VHS, stają się sobie bliżsi, niż kiedykolwiek.

"Chleb i sól" – 27 stycznia

Tymek - młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego - wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach. Film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków.

"Wieloryb" – 17 lutego

Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie

"Tata" – 17 lutego

Michał jest kierowcą TIRa i ojcem samotnie wychowującym córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, jego córką opiekuje się ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy ukraińska niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą w podróż. Przydrożne parkingi, życie w trasie, granica, a wreszcie spotkanie z rodziną Lenki w Ukrainie, to dla dziewczynek ważna lekcja siostrzeństwa, dorastania w zmieniającym się na ich oczach świecie peryferii Europy. Ukraina, która dla Lenki jest symbolem domu i cudownego dzieciństwa, okaże się miejscem doświadczonym przez trudy życia i zmagania bohaterów. Dla Michała przymusowa podróż to czas dorastania do bycia tatą. Dzięki niej może w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze.

"Blisko" – 24 lutego

Zmysłowa i czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków, która podbiła festiwal w Cannes. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, jednak presja i ataki ze strony rówieśników sprawiają, że chłopcy coraz bardziej oddalają się od siebie. 

"Doppelganger. Sobowtór" – 24 lutego

Nowy film Jana Holoubka, który przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans (Jakub Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości jakie daje Zachód, wtapia się w lokalną społeczność jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską, natomiast Bitner (Tomasz Schuchardt) mieszka w Sopocie, angażuje się w działalność "Solidarności" i prowadzi spokojne, rodzinne życie. Z pozoru ich życia są zupełnie inne, jednak łączy ich przeszłość oraz konieczność zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami.

"Guardians of the Galaxy Vol. 3" – 5 maja

Trzecia i ostatnia odsłona przygód "Strażników", w której przyjdzie nam pożegnać tę jakże ekscentryczną marvelową familię.

"Indiana Jones i tarcza przeznaczenia" – 30 czerwca

Piąta odsłona kultowej serii, w której Harrison Ford pożegna się z rolą, zaś na scenę wkroczy Phoebe Waller-Bridge jako asystentka (a może i następczyni) tytułowego bohatera.

"Oppenheimer" – 21 lipca

Bez dwóch zdań jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów roku. Christopher Nolan nakreśli nam życiorys J. Roberta Oppenheimera, czyli "ojca bomby atomowej", angażując do tego istną plejadę hollywoodzkich gwiazd. 

"Barbie" - 21 lipca

"Barbie" zapowiadana jest jako emancypacyjna produkcja w duchu "Ptaków nocy" (gdzie Margot Robbie wcieliła się w Harley Quinn), tylko w wersji PG-13 i zamiast kultowej antybohaterki przyjdzie nam śledzić losy ikonicznej lalki. Barbie zostanie wygnana z Barbielandu, gdy zarząd dojdzie do wniosku, że nie jest dostatecznie doskonała. Tak oto rozpocznie się jej przygoda w realnym świecie z Kenem (w tej roli Ryan Gosling) u boku.

"The Killer" – 10 listopada

Nowy film mistrza thrillerów i kryminałów - Davida Finchera. Michael Fassbender wcielił się tu w rolę płatnego zabójcy, który przechodzi kryzys egzystencjalny spowodowany… upadkiem ludzkiej moralności. Premiera odbędzie się na Netfliksie.

Jak dobrze znasz najsłynniejsze filmowe hity? QUIZ, który rozwiążą tylko prawdziwi znawcy kina
Pytanie 1 z 10
Której z poniższych części "Gwiezdnych wojen" nie wyreżyserował George Lucas?
Filmy quiz
Najdziwniejsze rekordy filmowe, w które trudno uwierzyć | To Się Kręci #3