Kino grozy

Tegoroczny Dzień Matki będzie… przerażający. Wszystko za sprawą “Dzieci Amelii”

2024-04-03 14:13

Dzień Matki z gatunkowym kinem grozy? Brzmi obiecująco, podobnie zresztą jak zapowiedź “Dzieci Amelii”, czyli nowego filmu Gabriela Abrantesa, który trafi do polskich kin za sprawą Velvet Spoon – niezależnego dystrybutora, któremu zawdzięczamy seanse “Dobrego pieska” i “Skinamarink” (uznanego przez ekspertów za jeden z najbardziej przerażających horrorów ostatnich lat).

Miłość matki nie umiera nigdy – głosi hasło promocyjne “Dzieci Amelii”, nowego dzieła Gabriela Abrantesa, znanego z nagrodzonego na festiwalu w Cannes “Diamantino”. Tym razem portugalski reżyser flirtuje z gatunkiem kina grozy i, jeśli wierzyć zapewnieniom dystrybutora, już w maju zaprezentuje nam wysmakowany wizualnie, wystawny i momentami świadomie operujący kiczem film, który w fascynujący sposób opowiada o trupach w rodzinnych szafach.

“Dzieci Amelii” to horror wprost idealny na Dzień Matki?

Film został doceniony na festiwalach kina gatunkowego na całym świecie – w Toronto, Gerardmer i Lizbonie. Jedną z głównych ról odgrywa tu gwiazda “Warrior Nun” i “Paryża pani Harris” Alba Baptista, prywatnie żona Chrisa Evansa (tak, tego, który grał Kapitana Amerykę). W oficjalnym opisie fabuły “Dzieci Amelii” czytamy:

Mieszkający w Nowym Jorku Edward nigdy nie poznał swoich biologicznych rodziców. W poszukiwaniu rodzinnych korzeni zgadza się na test DNA. Wyniki badania prowadzą go do tajemniczej willi w Portugalii, w której mieszka matka mężczyzny i jego zaginiony brat bliźniak. Rodzinna sielanka zamienia się jednak w koszmar, gdy Edward zaczyna powoli odkrywać tajemnice swojej rodziny.

A ponieważ “Dzieci Amelii” opowiadają o relacji między matką i jej dwoma synami, film trafi do polskich kin 24 maja, czyli tuż przed Dniem Matki.

“Dzieci Amelii” pójdą w ślady “Skinamarink” i dołączą do grona najbardziej przerażających horrorów w historii?

Jak już wspominałam, za dystrybucję “Dzieci Amelii” odpowiada Velvet Spoon, co pozwala wysnuć wniosek, że w istocie będziemy mieć do czynienia z jakościową produkcją. W końcu to oni docenili kunszt Kyle’a Edwarda Balla, puszczając w obieg jego “Skinamarink”, który eksperci uznali nie tylko za najlepszy horror 2023 roku, ale też jeden z najbardziej przerażających straszaków w dziejach. Słynna lista największych osiągnięć kina grozy (która wywołała oczywiście pewne kontrowersje), sporządzona przez Science of Scare, prezentuje się następująco:

  1. “Sinister”,
  2. “Host”,
  3. “Skinamarink”,
  4. “Naznaczony”,
  5. “Obecność”,
  6. “Dziedzictwo. Hereditary”,
  7. “Uśmiechnij się”,
  8. “Egzorcyzmy Emily Rose”,
  9. “Dom Szatana Spółka z o. o.”,
  10. “Mów do mnie”.

NASZA OPINIA: Spoglądając w otchłań. RECENZJA “Skinamarink”, rzekomo najstraszniejszego horroru roku

Nowe horrory godne uwagi. TOP5 straszaków ostatnich lat

Jak dobrze znasz najpopularniejsze horrory ostatnich lat?

Pytanie 1 z 12
Zacznijmy od czegoś prostego – który z tych horrorów nie należy do uniwersum Obecności?
Najpopularniejsze horrory ostatnich lat - jak dobrze je znasz? QUIZ
Aktorzy, którzy zostali brutalnie zamordowani | To Się Kręci #30