Dom z papieru - sezon 5. Dlaczego będzie ostatnim? Twórcy tłumaczą decyzję

2020-11-02 9:25 AW
Dom z papieru
Autor: Alter Photos/Sipa USA/East News

Gdy pierwszy sezon Domu z papieru trafił na Netflix w 2017 roku, nikt nie spodziewał się, że hiszpański serial okaże się międzynarodowym hitem. Zwłaszcza że pierwotnie emitowana w hiszpańskiej stacji Antena 3 produkcja nie porwała swoich rodaków. Tymczasem Dom z papieru pokochały miliony widzów na całym świecie, a 4. sezon serialu, który ujrzał światło dzienne w 2020 roku, stał się najchętniej oglądaną produkcją Netflixa.

Dom z papieru - sezon 5. Dlaczego twórcy zdecydowali się zakończyć tę historię? Dom z papieru może liczyć na ogromną wręcz oglądalność, a fani serialu z pewnością byliby chętni śledzić kolejne losy bohaterów nawet przez kolejne dziesięć sezonów. A mimo to w lipcu 2020 roku Netflix przekazał decyzję, że nachodząca piąta część Domu z papieru będzie zarazem ostatnią.

Dom z papieru - sezon 5. Dlaczego będzie ostatnim? Twórcy tłumaczą decyzję

Gdy taki hit jak Dom z papieru zostaje skasowany, fani często starają się doszukać specjalnego powodu, dla którego twórcy podejmują taką decyzję. Jednak w tym przypadku wszystko wskazuje na to, że producenci Domu z papieru zdecydowali się na taki krok, ponieważ czuli, że historia, którą opowiadali, w naturalny sposób zmierza do końca. Jak podaje serwis express.co.uk, w taki sposób decyzję skomentował twórca serialu Alex Pina:

Spędziliśmy prawie rok, zastanawiając się, jak zniszczyć grupę. Jak stworzyć sytuacje nieodwracalne dla wielu postaci. Rezultatem jest piąty sezon Domu z papieru

Jest jeszcze jeden, nieco bardziej przyziemny powód, dla którego Netflix mógł zdecydować się na zakończenie Domu z papieru. Z wielu analiz wynika, że dla Netflixa często o wiele bardziej opłacalne finansowo jest stworzenie nowego serialu, niż kontynuowanie serialu już istniejącego, nawet jeśli ma on bardzo dużą rzeszę fanów. Kręcenie kolejnych sezonów, gdy serial cieszy się znaczną popularnością, zwykle przekłada się także na większe gaże dla aktorów, scenarzystów czy producentów i często przestaje być dla platformy aż tak opłacalny. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele seriali Netflixa kończy się zaledwie po dwóch sezonach, fakt, że Dom z papieru składa się aż z pięciu, bardzo pokazuje siłę tej produkcji.

Filmy akcji - TOP 10 filmów trzymających w napięciu
NAJNOWSZE