Podlaskie: Paraliż w oświacie i kulturze. Zamknięte przedszkola, szkoły, uczelnie

2020-03-11 12:59
Koronawirus z Chin
Autor: 123rf

- Jeśli pojawi się potwierdzony przypadek koronawirusa w Białymstoku, zaapeluję o zamknięcie szkół - zapowiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w trakcie specjalnej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji związanej z koronawirusem COVID-19 w Polsce. Po środowej konferencji rządu wiemy już, że przedszkola, szkoły i uczelnie w całej Polsce zostają zamknięte na okres 2 tygodniu. W województwie podlaskim nie ma jeszcze żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania. Miasto od dłuższego czasu podejmuje jednak specjalne kroki, które miałyby przygotować stolicę województwa na ewentualne zagrożenie. Szczegóły na ESKA.PL Białystok.

Białystok. Koronawirus: Przedszkola, szkoły i uczelnie zamknięte w całej Polsce

W środę, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, po zebraniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, premier Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu szkół, przedszkoli i uczelni na terenie całej Polski na okres 2 tygodni. Decyzja obowiązuje, licząc od poniedziałku, jednak zajęcia w placówkach oświaty nie będą odbywać się już od czwartku.

- Zamknięte są BTL, Białostocki Ośrodek Kultury, Teatr Dramatyczny, Centrum Aktywności Społecznej - wyliczał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podczas środowej konferencji w urzędzie miejskim. - W DPS-ach, szpitalach i innych instytucjach opieki monitorujemy wejścia osób z zewnątrz, prace pracowników socjalnych dostosowane są do sytuacji środowiskowej.

Prezydent podkreślił, że wszystkie imprezy miejskie zostają odwołane. Miasto będzie zwracać organizatorom pieniądze za wynajem. Tadeusz Truskolaski zaapelował także o zwiększenie liczby badań na koronawirusa, również w Białymstoku. - To kuriozalne, że trzeba wozić próbki do Warszawy - stwierdził. - Apeluję też o zachowanie spokoju. Unikajmy zgromadzeń, załatwiajmy sprawy urzędowe zdalnie, unikajmy dużych zgromadzeń w urzędzie miejskim. Zadbajmy o najstarszych, bo to oni są najbardziej narażeni na koronawirusa.

Już od wtorku w Białymstoku odwoływane są kolejne imprezy masowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe itp. Pełną aktualizowaną przez nas listę znajdziesz tutaj: Odwołane imprezy masowe i wydarzenia w województwie podlaskim [LISTA IMPREZ]

Koronawirus instrukcja postępowania

Koronawirus w Polsce. Do kiedy zamknięte szkoły i uczelnie?

We wtorek przed południem w kraju mieliśmy już 18 potwierdzonych przypadków zachorowania na COVID-19. W środę liczba wzrosła do 25. Rząd podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprezy masowych. W niektórych województwach zamykane są szkoły, przedszkola i placówki użytku publicznego. W szpitalach wprowadzono zakaz odwiedzania chorych.

- Rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania teatru, oper, filharmonii, a także kin i sieci kinowych - poinformował Piotr Gliński, minister kultury.

Białystok. Od kiedy i do kiedy zamknięte są przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe?

Z kolei Jarosław Gowin oznajmił, że do 25 marca na uczelniach wyższych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne, choć administracja placówek będzie funkcjonowała normalnie.

Natomiast przedszkola i szkoły (podstawowe, średnie, technika, zawodówki) zostają zamknięte na 2 tygodnie, licząc od poniedziałku, 16 marca, a więc w okresie 16-27 marca. 

Koronawirus w Polsce. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Co zrobić, by go dostać?

Co mają zrobić rodzice, którzy nie są w stanie zapewnić opieki nad dzieckiem? Zgodnie ze specjalną ustawą, osoby, które nie mają z kim zostawić swoich dzieci, mogą postarać się o sprawowanie opieki, gdy placówka opiekuńcza będzie nieczynna. Dotyczy to wyłącznie dzieci do 8. roku życia. Ich rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.

-  Dzięki specustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa możesz liczyć na dodatkowe 14 dni na opiekę nad dzieckiem do lat 8. uczęszczającym do takiej placówki - czytamy na stronie rządu.

Specustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 7 marca br. określa szczególne zasady postępowania w przypadku epidemii.

O tym, co zrobić, by otrzymać zasiłek opiekuńczy i jakie są zasady jego przyznawania, przeczytasz tutaj: Zamknięte szkoły i przedszkola. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców - jak go otrzymać?

Koronawirus w Polsce. Najważniejsze informacje - sytuacja, objawy, potwierdzone przypadki [11.03.2020]

Koronawirus z Chin jest już w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek ogłoszono u 65-latka z Zielonej Góry, który wrócił do naszego kraju z Niemiec. W województwie podlaskim uruchomiono stan podwyższonej gotowości, a także zakazano odwiedzin w szpitalach. Chcesz znać bieżącą sytuację związaną z koronawirusem w Polsce? Wiedzieć, gdzie się zgłosić, jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy? Dowiedz się więcej z naszych artykułów:

Koronawirus z Chin w Polsce. Gdzie się zgłaszać? Lista szpitali i placówek

W związku z koronawirusem - objawami, podejrzeniami czy w celach profilaktycznych - w województwie podlaskim można zgłaszać się do następujących placówek:

  • Augustów, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie, ul. Szpitalna 12
  • Bielsk Podlaski, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim, ul. Kleszczelowskiego 1
  • Hajnówka, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, ul. Doc. Adama Dowgirda 9
  • Grajewo, Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela, ul. Konstytucji 3 Maja 34
  • Suwałki, Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera, ul. Szpitalna 60
  • Łomża, Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 11
  • Białystok, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa, ul. Waszyngtona 17
  • Białystok, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Żurawia 14
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE