Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Miasto Białystok radzi, jak zapobiegać zakażeniu

2020-03-03 12:52
Co musisz wiedzieć o koronawirusie
Autor: canva Koronawirus z Chin. Co musisz wiedzieć o koronawirusie COVID-19?

Koronawirus nie został dotychczas w Polsce wykryty, ale warto się przed nim strzec. Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej publikuje najważniejsze informacje dotyczące koronorawirusa. Miasto Białystok opublikowało wskazówki dotyczące COVID-19. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, czym objawia się ta choroba i jak zapobiegać zakażeniu. Informacje dla podróżujących można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Koronawirus: Co musisz o nim wiedzieć? Oficjalne wskazówki ministerstwa zdrowia

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową – podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Koronawirus: Panika w sklepach. Mydła, płyny i żele masowo znikają z półek [ZDJĘCIA]

Koronawirus z Chin. Jak zapobiegać zakażeniu?

  • Często myj ręce, używając mydła i wody.
  • Kiedy kaszlesz, kichasz – zakrywaj usta i nos.
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby, to:

  1. powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (698 145 904 – numer alarmowy Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Białymstoku)
  2. zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego (w Białymstoku to Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Dziecięcy Uniwersytecki Szpital Kliniczny).

Białostockie placówki poinformowały nas, że są przygotowane na to, by zająć się osobami potencjalnie zarażonymi: Białostocki szpital gotowy na koronawirusa? "Gromadzimy środki ochrony dla personelu"

Koronawirus instrukcja postępowania

Koronawirus. Jak uniknąć zakażenia? Co robić, gdy mamy niepokojące objawy?

Jeśli podejrzewasz zakażenie, ale nie masz jeszcze objawów, pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa. Wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji. Nie zgłaszaj się sam do przychodni POZ (chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie), ani nie udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia, gdzie masz się zgłosić. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni. Nie zbliżaj się do osób chorych.

Najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa dostępne są na stronach: 

  • www.gov.pl (pigułka wiedzy), 
  • www.gov.pl/web/uw-podlaski (zalecenia Ministra Zdrowia), 
  • www.gis.gov.pl (informacje dla podróżujących – na dole strony).

Czynna jest też infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Koronawirusa w Polsce jeszcze nie ma. Ale Białystok jest przygotowany

Białystok monitoruje sytuację związaną z koronawirusem 2019-nCoV. Pod koniec stycznia odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego w związku z ogólną sytuacją globalną występowania koronawirusa, a pod koniec lutego został powołany Zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa na terenie Białegostoku.

Boisz się koronawirusa w Polsce? Niepotrzebnie. Na Podlasiu znaleźli antidotum

Poruszenie, a czasami wręcz panika związana z koronawirusem z Chin, pojawia się wśród mieszkańców Białegostoku. Ze sklepów i aptek masowo znikają kosmetyki do dezynfekcji. Co poniektórzy kupują również na zapas produkty długoterminowe - ryż, makaron, konserwy czy cukier. Coraz trudniej dostać nawet... czosnek.

Na ogólnopolskiej panice zarabiają tzw. Janusze Biznesu, sprzedając trudno dostępne produkty w horrendalnych cenach, a także próbując ogarnąć koronawirusowe szaleństwo do strony marketingowej. W internecie znaleźć można absurdalne aukcje koszulek, pokrowców czy spinnerów chroniących przed koronawirusem.

Specjaliści uspokajają, że powinniśmy przede wszystkim nie dać się zwariować. Ani maseczka, ani żel do dezynfekcji nie uchroni nas od zakazenia COVID-19. 

Koronawirus w Polsce. Najważniejsze informacje - sytuacja, objawy, zachorowania, gdzie się zgłosić

Koronawirus z Chin jest już w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek ogłoszono u 66-latka z Zielonej Góry, który wrócił do naszego kraju z Niemiec. W województwie podlaskim uruchomiono stan podwyższonej gotowości, a także zakazano odwiedzin w szpitalach. Chcesz znać bieżącą sytuację związaną z koronawirusem w Polsce? Wiedzieć, gdzie się zgłosić, jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy? Dowiedz się więcej z naszych artykułów:

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE