Koronawirus: pierwszy potwierdzony przypadek w Krakowie! Kim jest zarażony?

2020-03-09 10:06
Laboratorium
Autor: Pixaby

Jest pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Krakowie. Zarażony pacjent przebywa w szpitalu im. Stefana Żeromskiego. Informację tę potwierdził dyrektor szpitala dla Polskiej Agencji Prasowej. Po godzinie 12 ma odbyć się spotkanie w szpitalu.

W szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie na oddziale zakaźnym przebywa ponad 60-letni pacjent zarażony koronawirusem – powiedział PAP dyrektor szpitala Jerzy Friediger.

To pierwszy przypadek zarażenia stwierdzony w Krakowie i 12 potwierdzony jak dotąd w Polsce. Mężczyzna przebywał na urlopie we Włoszech, z którego powrócił do Polski pod koniec lutego. Pomimo braku objawów choroby, zgłosił się do krakowskiego SANEPID-u, który zalecił mu samoobserwację. Gdy mężczyzna poczuł się gorzej, został niezwłocznie przetransportowany do lecznicy.

- Pacjent został przyjęty w sobotę, zostały poprane wszystkie badania, wynik otrzymaliśmy wczoraj w godzinach wieczornych. Mężczyzna otrzymał leczenie, jest w stanie zadowalającym. Infekcja nie miała gwałtownego przebiegu, skarżył się na lekkie duszności, które minęły - powiedział dyrektor Fiediger.

Jarosław Foremny, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie zapowiedział, że o dodatnim wyniku badania niezwłocznie poinformowane zostały służby Lotniska Chopina w Warszawie, na którym to lądował samolot z chorym.

- Graniczna stacja sanitarno-epidemiologiczna rozpoczęła swoje działania, w stosunku do niektórych osób będą to działania polegające na kwarantannie, w stosunku do osób o mniejszym narażeniu, polegające na nadzorze epidemiologicznym - zapowiedział.

Piotr Ćwik, wojewoda małopolski oznajmił, że od czwartku próbki pobierane od osób podejrzanych o nosicielstwo wirusa będą badane na terenie Szpitala im. Jana Pawła II. Ze względu na remont w krakowskim SANEPID-zie do tej pory próbki trafiały do laboratorium w woj. świętokrzyskim. Wojewoda zapowiedział również, że zaplanowane imprezy masowe będą odwoływane. Zapewnił też, że podległe mu służby zapewniają odpowiednią liczbę łóżek dla potencjalnych chorych.

- Sytuacja jest dobra, mamy wciąż wyposażone budynki na ul. Kopernika pozostałe po przeprowadzce Szpitala Uniwersyteckiego, to ok. 300 łóżek, które mogłyby posłużyć hospitalizowanym, gdyby ten wirus się rozwinął. W zasobach Szkoły Aspirantów mamy też szpital polowy, zakupiony z okazji Światowych Dni Młodzieży - wyliczał.

Wojewoda oficjalnie potwierdził informację o odwołaniu zaplanowanego na 17 marca koncertu Carlosa Santany w Tauron Arenie Kraków. Dodał, że odwoływane będą również kolejne imprezy masowe, a więc te, których liczba uczestników przekracza 1 tysiąc.

Przypomnijmy, że do niedzieli, 8 marca w Polsce potwierdzono 11 przypadków koronawirusa. Chorzy znajdują w szpitalach we Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Zielonej Górze, Ostródzie i Raciborzu. Poza tym 168 osób zostało hospitalizowanych, a 942 poddanych kwarantannie domowej. 7122 jest pod nadzorem sanepidu.

W najgorszym stanie znajduje się 70-letni pacjent przebywający w szpitalu we Wrocławiu. Jego stan lekarze określają jako bardzo ciężki.

Ćwiczenia na wypadek koronawirusa w Krakowie
Pierwszy przypadek koronawirusa w Krakowie. Posłuchaj materiału Kuby Kusego:
Konferencja o koronawirusie w Krakowie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE