Koronawirus z Chin coraz bliżej Polski. Władze miasta powołały specjalny zespół

2020-02-29 7:40
Koronawirus z Chin
Autor: pixabay.com

27 lutego władze Białegostoku powołały zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa na terenie miasta. - Jak na razie nie ma oficjalnych doniesień o obecności wirusa na terenie Polski. Musimy być jednak gotowi na taką możliwość - czytamy na oficjalnej stronie miasta.

Koronawirus z Chin dotrze do Polski? Władze mobilizują siły

Koronawirus z Chin szaleje w Europie. 28 lutego dowiedzieliśmy się, że jest coraz bliżej wschodniej granicy naszego kraju. Pierwsze przypadki zachorowania na COVID-19 potwierdzono na Litwie i na Białorusi. Te informacje mogą być niepokojące dla mieszkańców województwa podlaskiego, które graniczy z tymi krajami.

Sprawdź listę miejsc w Podlaskiem, gdzie możesz się przebadać na obecność koronawirusa

W czwartek, 27 lutego, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powołał specjalny zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej w Białymstoku. W jego skład weszli przedstawiciele m.in.:

  • urzędu miejskiego,
  • Biura Zarządzania Kryzysowego UM w Białymstoku,
  • służb sanitarnych,
  • policji,
  • szpitala miejskiego,
  • Państwowej Straży Pożarnej,
  • straży miejskiej,
  • Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Przewodniczącym zespołu został zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Białostocki szpital gotowy na koronawirusa? "Gromadzimy środki ochrony dla personelu"

Koronawirus w Podlaskiem? Powołano specjalny zespół

Jakie zadania postawiono przed białostockim zespołem? Ma on przede wszystkim opracowywać i wdrażać procedury postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia koronawirusa na terenie miasta. W czwartek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku Waldemar Kulesza zapewnił o pełnej kontroli służb sanitarnych w zakresie przygotowań do ewentualnego pojawienia się wirusa na terenie Białegostoku.

Koronawirus w Polsce – już jest? „Ktoś po cichu robi gruby hajs na ludzkiej tragedii”

– Naszym zadaniem, służb sanitarnych, jest profilaktyka i nie dopuszczenie do rozprzestrzeniania się wirusa, gdy już się pojawi – mówił inspektor Waldemar Kulesza. – Na dziś niezwykle ważne jest, abyśmy wszyscy przygotowali się na taką możliwość. Jednocześnie zachowajmy rozsądek i podstawowe zasady higieny.  

Miasto Białystok zapewnia, że wspiera w tych przygotowaniach wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo epidemiologiczne białostoczan. Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku monitoruje sytuację i w razie potrzeby na bieżąco będzie reagować.

Jak myć ręce, aby chronić się przed koronawirusem?

Koronawirus z Chin. Białystok przygotowany na koronawirusa w Podlaskiem

– Nie chcemy niepotrzebnie niepokoić naszych mieszkańców. Jednak musimy być przygotowani na wypadek, gdyby wirus dotarł do Białegostoku – powiedział zastępca Prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Na bieżąco monitorujemy sytuację, jesteśmy w ścisłym kontakcie z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Białymstoku. Współpracujemy ze wszystkimi służbami po to, by w porę wdrożyć odpowiednie postępowanie, jeśli nastąpi taka potrzeba.    

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa dostępne są na stronach: www.gis.gov.pl i www.gov.pl. Czynna jest też infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE