Koronawirus z Chin. Gdzie jest? Interaktywna mapa

i

Autor: geralt / pixabay.com Gdzie jest koronawirus z Wuhan w Chinach? Sprawdź online - interaktywna mapa

Koronawirus z Chin w Polsce? Sprawdź, gdzie jest. Interaktywna mapa online

2020-01-28 5:17

Czy koronawirus z Chin dotarł już do Polski? W naszym kraju nie ma na razie potwierdzonych przypadków zachorowań na groźną grype z Wuhan. To, gdzie jest wirus, a także czy Białystok jest nim zagrożony, możesz sprawdzać na bieżąco dzięki interaktywnej mapie online.

Koronawirus z Chin w Polsce? Sprawdź, gdzie jest wirus [MAPA]

Osoby z objawami grypy trafiły do szpitali w Warszawie, Krakowie i Bydgoszczy. To turyści z Chin, wobec których istnieje podejrzenie, że mogą chorować na groźny koronawirus z Wuhan. Na razie jednak nikt nie potwierdził, że tak jest.

Szaleniec z siekierą ganiał mieszkańców bloku. W końcu polała się krew

Czy koronawirus z Chin dotarł już do Polski? Jak wygląda sytuacja w Białymstoku i na Podlasiu?

Dobra informacja jest taka, że żadna z placówek medycznych w północno-wschodniej Polsce nie podała na razie, by ktokolwiek trafił do szpitala z podejrzeniami groźnej choroby z Wuhan. Śmiertelnego wirusa wykryto na razie w Europie w Niemczech i Francji. Z jego powodu zmarło już ponad 100 osób. Czy jest się czego bać?

Koronawirus z Chin. Gdzie jest? Interaktywna mapa online

Pierwsze przypadki zachorowań na grypę wykryto kilka dni temu. Zaczęło się od grupy studentów, którzy powrócili z Chin. W poniedziałek doszła dwójka dzieci, które przez pewien czas również odwiedzały to azjatyckie państwo. Po powrocie do kraju trafiły do szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Jednak jak zapewnia rzeczniczka tamtejszego szpitala, nie ma powodu do niepokoju.

Słodka pomoc choremu Karolowi. Studenci nazbierali ponad 8 tys. zł [ZDJĘCIA]

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa, na lotniskach wprowadzono wyjątkowy stan i specjalne środki bezpieczeństwa. Sytuację monitoruje Główny Inspektorat Sanitarny, który wydał niedawno listę działań, które pomogą nam ochronić się przed koronawirusem z Chin, a także reagować, jeśli zauważymy jego objawy.

Chcesz wiedzieć, gdzie znajduje się koronawirus? Które obszary na świecie i w Polsce są lub mogą być zagrożone? Pomoże Ci w tym interaktywna mapa online:

Czy "baćko" może "borgować czemergies"? Sprawdź, czy znasz podlaską gwarę!

Pytanie 1 z 10
Jeśli dajesz komuś popalić, to:

Koronawirus z Wuhan w Chinach. Co o nim wiemy?

- Obecnie epidemiologia zakażeń 2019-nCoV i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana - czytamy na stronie GIS. - Jednak opracowane zostały wstępne definicje oraz zasady postępowania, które z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną będą ulegać zmianom.

Co tak gna? Zobacz, jak wygląda podlaski Ghost Rider [WIDEO]

Jak 27 stycznia podał inspektorat, koronawirus 2019-nCoV należy do dobrze znanej rodziny wirusów. Kod genetyczny wirusa jest znany, w 75-80% procentach jest on podobny do SARS. Do pierwszego zakażenia doszło prawdopodobnie w wyniku 

Koronawirus z Chin - objawy

  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • suchy kaszel.

Niektórzy chorzy mogą odczuwać także:

  • bóle głowy
  • kołatanie serca
  • ucisk w klatce piersiowej
  • zapalenie spojówek
  • bóle kończyn
  • bóle mięśni dolnej części pleców

Koronawirus z Chin. Kto może zachorować?

- Szacuje się, że w przypadku nowego koronawirusa śmiertelność wynosi 3-4%, a pojawiają się głosy, że może być jeszcze niższa, ponieważ część przypadków nie została jeszcze zdiagnozowania (nie rozwija ciężkich objawów choroby) - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. - Analiza przypadków zachorowań pokazuje, że chorują osoby w średnim i starszym wieku, często schorowane lub z deficytami odporności. Zgony to osoby starsze lub schorowane. Niewiele informacji o zachowaniach wśród dzieci i młodzieży.

W Europie i Stanach przypadki koronawirusa to przypadki zawleczone z Chin, jeżeli ktoś tam nie był to nie ma powodu, aby mylić grypę/przeziębienie z koronawirusem.