Koronawirus w Ostródzie. Mamy dwa potwierdzone przypadki zakażenia [7 marca 2020]

2020-03-07 14:35
Koronawirus w Ostródzie. Mamy dwa potwierdzone przypadki zakażenia
Autor: Ministerstwo Zdrowia W Ostródzie są już dwa potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem

W sobotę została potwierdzona kolejna osoba zakażona koronawirusem w Polsce. Pacjent przebywa w szpitalu w Ostródzie i jest szóstym potwierdzonym przypadkiem - poinformował podczas konferencji minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Koronawirus na Warmii i Mazurach. Dwa przypadki zakażenia w Ostródzie

To już szósty przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce i jednocześnie drugi na Warmii i Mazurach. Obaj pacjenci przebywający w szpitalu w Ostródzie podróżowali w autobusie z tzw. pacjentem zero, który zaraził się w Niemczech i obecnie przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Ich stan jest stabilny. 

- Otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku jeszcze jednego pasażera autobusu. Pacjent ten był w kwarantannie domowej. W tej chwili przebywa w szpitalu w Ostródzie i czuje się dobrze – mówi prof. Łukasz Szumowski.

Z informacji po spotkaniu z ministrami zdrowia krajów europejskich, gdzie jest więcej zachorowań wynika, że ważna jest odpowiedzialność w trakcie kwarantanny. - Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to proszę być odpowiedzialnym i nie naraża innych na ryzyko. Przypomnę, że złamanie kwarantanny może być podlegać pod Kodeks karny. Apeluję rozsądek i odpowiedzialność. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanna, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny – dodał minister.

Koronawirus w Polsce. Raport GIS dotyczący zachorowań

Zgodnie z ostatnim raportem Głównego Inspektora Sanitarnego z 6 marca z godz. 16. hospitalizowanych jest 128 osób, kwarantanną domową objętych – 1299, a w nadzorze sanitarnym– 6184.


- Nie mamy żadnego pacjenta, który jest w stanie zagrożenia życia – podkreśla prof. Szumowski.  

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

  • Częste mycie rąk używając mydła i wody.
  • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.
  • Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Jasnowidz Jackowski o koronawirusie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE