Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva / internet / wikimedia commons / Twitter @IAPonomarenko

Żołnierze z Ukrainy odzyskali Chersoń. Rosjanie uciekają za Dniepr

2022-11-11 15:18

Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, do miasta wkraczają oddziały ukraińskich sił zbrojnych – poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy

Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy

11 listopada mija 261. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Chersoń został zajęły przez wojska rosyjskie 2 marca 2022 roku w ramach rozpoczętej w lutym tego roku inwazji na Ukrainę. Prowadzone przez stronę ukraińską ostrzały rosyjskich linii logistycznych na prawym brzegu Dniepru skutecznie je osłabiły, zmuszając Rosjan do wycofania się.

"Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, do miasta wkraczają oddziały ukraińskich sił zbrojnych. Drogi odwrotu okupantów rosyjskich są pod kontrolą ogniową armii ukraińskiej. Wszelkie próby przeciwdziałania Siłom Zbrojnym Ukrainy będą udaremnione. Każdy żołnierz rosyjski, który stawi opór, zostanie zlikwidowany" – głosi oświadczenie HUR przekazane przez agencję Interfax-Ukraina.

Wywiad wojskowy wezwał żołnierzy rosyjskich, by nie próbowali zbiec z miasta w strojach cywilnych i aby oddawali się do niewoli.

"W przypadku dobrowolnego poddania się Ukraina gwarantuje Wam, że zachowacie życie i bezpieczeństwo. Przestrzegamy konwencji genewskich, gwarantujemy żołnierzom wyżywienie, pomoc medyczną i możliwość wymiany na żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych znajdujących się w niewoli w Federacji Rosyjskiej" - dodano w oświadczeniu.

W sieci znaleźć można wiele nagrań z wyzwalanych miejscowości. Pojawiły się nawet zdjęcia ukraińskich żołnierzy z samego Chersonia. Jak podają ukraińskie media wycofujący się Rosjanie wysadzili uszkodzone wcześniej mosty i przeprawy w rejonie miasta.