Zginęło nawet 20 tys. osób! Rosjanie masowo wywożą ciała z Mariupola

2022-05-19 17:53
Zginęło nawet 20 tys. osób! Rosjanie masowo wywożą ciała z Mariupola
Autor: Telegram/Андрющенко Time Zginęło nawet 20 tys. osób! Rosjanie masowo wywożą ciała z Mariupola

W Mariupolu mogło zginąć nawet 20 tysięcy osób. Obecnie warunki w mieście są katastrofalne, a pozostałym tam Ukraińcom grozi epidemia cholery. Rosyjscy okupanci wywożą ciężarówkami ciała cywilów, którzy zginęli w połowie marca w wyniku bombardowania Teatru Dramatycznego. - Trwa operacja ukrywania zbrodni przez najeźdźców - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

- Nasze źródła powiadomiły, że w środę i czwartek ciała zamordowanych kilkakrotnie wywożono w kierunku Starego Krymu. Rosjanie ochraniają teren (ruiny teatru) i nie dopuszczają tam lokalnych mieszkańców - napisał Andriuszczenko.

Czytaj także: Epidemia cholery w Mariupolu? Mer prosi o pomoc i ewakuację

W ocenie Associated Press z 4 maja, pierwsi cywile zaczęli ukrywać się w budynku teatru na początku marca, gdy rosyjskie wojska rozpoczęły oblężenie Mariupola. 16 marca na obiekt zrzucono prawdopodobnie 500-kilogramową bombę lotniczą, choć przed teatrem znajdował się duży napis "Dzieci", w założeniu mający uchronić ludność cywilną przed ostrzałem. W wyniku ataku mogło zginąć około 600 osób.

W miejscowości Stary Krym, położonej około 5 km od Mariupola, odkryto pod koniec kwietnia masowy grób - jeden spośród co najmniej czterech zidentyfikowanych na podstawie analiz zdjęć satelitarnych miasta i okolic. W ocenie mera Mariupola Wadyma Bojczenki rosyjskie wojska zmuszały lokalną ludność do pracy przy pochówkach zamordowanych mieszkańców.

- Wiemy o tych zbiorowych grobach, bo ci faszyści – innych słów nie ma – angażują do pochówków miejscowych cywilów w zamian za jedzenie. To oni nas powiadomili, że aby dostać żywność, wodę, trzeba wypracować roboczogodziny. Teraz w Mariupolu nie starcza pomocy humanitarnej, dlatego ludzie są zmuszeni, by to robić – powiedział 25 kwietnia Bojczenko.

Sytuacja mieszkańców Mariupola jest katastrofalna; według ostrożnych szacunków w wyniku rosyjskiej inwazji zginęło w mieście ponad 20 tys. osób. Teraz mieszkańcom grozi epidemia cholery.

QUIZ. Policyjny slang. Sprawdź, czy znasz te słowa! Odnajdziesz się wśród policjantów?

Pytanie 1 z 10
Klient szybko obrobiony i już na dołku - co to znaczy?
Uchodźcy wracają do Ukrainy. Tłum podróżnych na Dworcu Zachodnim
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze