Epidemia cholery w Mariupolu? Mer prosi o pomoc i ewakuację

2022-05-18 16:58
Epidemia cholery w Mariupolu? Mer prosi o pomoc i ewakuację
Autor: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE Epidemia cholery w Mariupolu? Mer prosi o pomoc i ewakuację

Nie ma dostępu do wody pitnej i elektryczności. Brakuje leków i opieki medycznej. Sytuacja w Mariupolu jest krytyczna. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że wkrótce może dojść do wybuchu epidemii cholery. O pilną pomoc apeluje mer Mariupola. Jak można zatrzymać epidemię? Jakie są objawy cholery? Co wywołuje chorobę? Sprawdź!

Spis treści

 1. Epidemia cholery w Mariupolu?
 2. Brakuje jedzenia, wody i lekarstw
 3. 100 tys. osób czeka na pomoc
 4. Cholera w Mariupolu: WHO alarmuje
 5. Cholera: Co to za choroba? [PRZYCZYNA]
 6. Jakie są objawy cholery?
 7. Cholera: Jak leczyć?

Epidemia cholery w Mariupolu?

Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział w środę, że organizacje międzynarodowe powinny zjednoczyć się, by zapobiec wybuchowi epidemii w mieście i pogłębieniu się w Mariupolu kryzysu humanitarnego.

Czytaj także: Putin nie panuje nad swoim ciałem? Nagrano jego kolejne dziwne zachowanie!

Bojczenko zaapelował o wywiezienie z miasta pozostających tam mieszkańców. "Trzeba spróbować stworzyć misje ONZ, Czerwonego Krzyża, całego cywilizowanego świata i pracować nad tym, aby mieszkańcy mieli możliwość wyjazdu na terytorium, które jest pod kontrolą naszego państwa - powiedział Bojczenko.

Brakuje jedzenia, wody i lekarstw

Na briefingu dla prasy mer przekazał, że sytuacja w Mariupolu jest trudna. Brakuje jedzenia, wody i lekarstw. Praktycznie nie ma elektryczności, a w miejscach, gdzie Rosjanie próbują podłączyć prąd, wybuchają pożary.

Jako krytyczną mer określił sytuację z dostarczaniem wody i stan wodociągów. Zniszczenia instalacji były masowe i teraz miastu mogą grozić epidemie, np. cholery - powiedział Bojczenko.

Czytaj także: Rosyjskie myśliwce nad Bałtykiem! Jakie są plany Putina?

100 tys. osób czeka na pomoc

Jego zdaniem jedynym wyjściem jest masowa ewakuacja tych mieszkańców, którzy są jeszcze w Mariupolu. Ich liczbę oszacował na około 100 tys. ludzi.

Cholera w Mariupolu: WHO alarmuje

Światowa Organizacja Zdrowia już zapowiedziała, że przygotowuje się na potencjalną epidemię cholery w Mariupolu, ale także w innych ukraińskich regionach, gdzie wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków.

Czytaj także: EPIDEMIA CHOLERY w Mariupolu?! WHO przygotowuje się na najgorsze

- Wiele rur jest uszkodzonych, otrzymujemy informacje od naszych współpracowników, organizacji pozarządowych, które pracują dzień i noc, że na ulicach jest bagno, ścieki i woda pitna są zmieszane – powiedziała szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan.

Nitzan zapewniła, że przygotowywane są już zestawy medyczne przeciw cholerze, a w bazie operacyjnej WHO pod Dnieprem rozpoczęła się już produkcja szczepionek przeciwko cholerze.

Cholera: Co to za choroba? [PRZYCZYNA]

Cholera to choroba zakaźna, wywoływana przez gram-ujemne bakterie - przecinkowce cholery. Do tej pory występowała najczęściej w Afryce, południowej Azji i w Ameryce Łacińskiej. Teraz zagrożona jest także Europa Wschodnia.

- Człowiek chory lub nosicie wydala przecinkowce cholery wraz z kałem - który trafia do ścieków lub na miejsca, na które usuwane są ludzkie odchody. Od ścieków może ulec zakażeniu woda używana do picia, mycia i potrzeb gospodarczych, np. w rzekach, studniach, przybrzeżnych wodach jezior, mórz itp. - w wodzie przecinkowce cholery mogą się utrzymywać długo - nawet tygodniami.

Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej - głównie przez skażoną ludzkimi odchodami wodę. Do zakażenia może dojść także przez żywność - przede wszystkim owoce morza, a także owoce czy jarzyny. Rzadziej dochodzi do zakażenia przez styczność z chorą  osobą i jej otoczeniem, kiedy przecinkowce przenoszone są przez zanieczyszczone ręce. Okres wylęgania cholery trwa do 5 dni - informuje Poradnik Zdrowie.

Jakie są objawy cholery?

Objawy cholery występują nagle i są bardzo intensywne. To m.in.:

 • wodnista biegunka o charakterystycznym białawym zabarwieniu
 • wymioty bez nudności,
 • zmarszczenie skóry (jak skóra rąk po myciu naczyń),
 • zmiana głosu,
 • zapadnięcie oczu i wyostrzenie rysów twarzy.

- Mogą też wystąpić zakażenia bezobjawowe. W skrajnie poważnych przypadkach dojść może do śpiączki. Brak pomocy medycznej często (około 50 procent przypadków) prowadzi do zgonu. W tzw. postaci suchej, na skutek porażenia toksycznego czynności jelit, płyn zbiera się w świetle jelit, nie ma biegunki, a chory umiera wkrótce po zachorowaniu - podkreśla Poradnik Zdrowie.

Cholera: Jak leczyć?

Chorzy na cholerę powinni być poddani kwarantannie. W Mariupolu może jednak nie być takiej możliwości. U pacjentów stosuje się leczenie objawowe opierające się m.in. na podaniu antybiotyków i elektrolitów. Dostępna jest także doustna szczepionkana cholerę. Wiadomo już, że szczepionkę zapewni WHO. Nie wiadomo jednak, czy uda się ją dostarczyć ewentualnym zakażonym.

Jak zmyć z rąk plamy z owoców?

Najsłynniejsze mosty na świecie. Czy wiesz, gdzie się znajdują?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się ten most?
Tower Bridge w Londynie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze