Zapad 2021: Ruszyły rosyjsko-białoruskie manewry

i

Autor: PAP/EPA Zapad 2021: Ruszyły rosyjsko-białoruskie manewry

Zapad 2021: Ruszyły rosyjsko-białoruskie manewry [SZCZEGÓŁY]

2021-09-10 17:23

Ruszyły rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2021. Ćwiczenia odbywają się na 14 poligonach w obu krajach. Według informacji podanych przez rosyjskie ministerstwo obrony, bierze w nich udział 200 tysięcy żołnierzy, 290 czołgów, 80 samolotów i 15 okrętów.

Zapad-2021

Rozpoczęły się rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2021. To manewry wieloetapowe - mówi Bogusław Pacek, generał w stanie spoczynku i profesor Uniwersytetu Jagielońskiego. - 200 tysięcy to jest łączna liczba. Jednorazowo w Białorusi będzie ćwiczyło od kilku do kilkunastu tysięcy żołnierzy. Tych żołnierzy rosyjskich będzie około 2,5 tysiąca.

Czytaj także: Rząd wprowadził NOWE PRAWO! Policja przejmie konto w mediach społecznościowych i włamie się do telefonu

Były dowódca wojsk lądowych generał Waldemar Skrzypczak uważa, że ryzyko prowokacji jest z perspektywy Polski podobne, jak przy wcześniejszych manewrach Zapad, które odbywają się co dwa lata. - My moglibyśmy się spodziewać prowokacji za każdym razem, kiedy oni ćwiczą. Więc straszenie nas teraz prowokacją jest trochę nie na miejscu, bo za każdym razem, jak oni Zapad prowadzą, to liczymy się z tym, że może dojść do prowokacji. Tu się nic nie zmieniło - dodaje.

Stan wyjątkowy w Polsce

Manewry Zapad i właśnie ryzyko prowokacji były jednym z powodów wprowadzenia przy granicy z Białorusią stanu wyjątkowego. Rządzący uważają, że zagrożenie w tym roku jest większe, w związku z organizowanym przez Białoruś przerzutem nielegalnych imigrantów do Unii przez Polskę, Litwę i Łotwę.

Czytaj także: Stan wyjątkowy: W tych miejscowościach nie wyjdziesz z domu bez dowodu. Sprawdź listę miejscowości i listę ograniczeń

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?