Polecany artykuł:
Jakie obostrzenia w kurortach narciarskich?
Nie da się ukryć, że podróże po Europie znacznie ułatwi nam posiadanie unijnego certyfikatu szczepienia. Inni podróżni muszą mieć przy sobie aktualny wynik testu na obecność koronawirusa. Jednak w wielu krajach, do których często w okresie świąt wyjeżdżają Polacy wprowadziło dodatkowe ograniczenia dla Polaków. Dzieje się tak ze względu na dużą liczbę zachorowań w naszym kraju i uznanie Polski jako obszaru wysokiego ryzyka.
Turyści, którzy zechcą wyjechać na narty do Niemiec muszą się przygotować na to, że jeśli nie są w pełni zaszczepieni lub wyleczeni, to będą musieli przejść 10-dniową kwarantannę, z której zwolnionym zostać można najwcześniej po 5 dniach od przyjazdu po uzyskaniu negatywnego wyniku testu. W wypadku dzieci poniżej 12. roku życia kwarantanna trwa również 5 dni. Na stokach narciarskich obowiązuje zasada 3G, czyli dostępne są one tylko dla zaszczepionych, ozdrowieńców lub przebadanych. Jest również wymóg zakrywania twarzy w kolejkach linowych.
By wyjechać na narty do Czech Polacy muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej, niż 72 godziny przed przyjazdem. Dodatkowo kolejny test PCR muszą wykonać między 5 a 7 dniem od przyjazdu, a do otrzymania wyniku zobowiązani są do noszenia maseczki FFP2 wszędzie poza miejscem zakwaterowanie.
Obostrzenia Szwajcaria, Włochy, Francja
Jeśli planujecie świąteczny wypad na narty do Szwajcarii to musicie pamiętać o obowiązku rejestracji swojego przyjazdu online 48 godzin przed przyjazdem. Osoby powyżej 16. roku życia muszą okazać negatywny wynik testu PCR (nie starszego, niż 72 godziny) – ten obowiązek dotyczy także osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Test należy powtórzyć między 4 a 7 dniem pobytu. Ponadto na terenie całego kraju należy okazać certyfikat covidowy, by wejść do restauracji, czy obiektów rekreacyjnych. Maseczki są obowiązkowe w transporcie publicznym i sklepach. W niektórych kantonach mogą obowiązywać nawet ostrzejsze restrykcje.
Planując wyjazd do Włoch należy wypełnić formularz lokalizacji podróżnego – dPLF. Obowiązuje tam również „przepustka covidowa” poświadczająca zaszczepienie, wyzdrowienie maksymalnie sprzed 6 miesięcy lub negatywny wynik PCR. Obowiązuje ona w większości miejsc publicznych. Warto pamiętać, że od 15 stycznia obowiązywać tam będzie tzw. Super Green Pass, która będzie konieczna by wejść do lokali gastronomicznych i na imprezy kulturalne i sportowe – otrzymają ją jedynie osoby wyleczone i zaszczepione.
We Francji również obowiązuje rejestracja dPLF. W miejscach publicznych oraz transporcie dla osób powyżej 12. roku życia obowiązuje posiadanie paszportu sanitarnego poświadczającego szczepienie, wyzdrowienie lub negatywny wynik PCR. Noszenie maseczek jest konieczne we wszystkich miejscach (także na otwartym terenie), gdzie jest zebranych dużo osób – np. wyciągach czy jarmarkach bożonarodzeniowych. Do korzystania z wyciągów konieczne jest posiadanie paszportu covidowego.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!