Wszystkich Świętych 2022. Rusza akcja „Hiena”. W ruch pójdą noktowizory

i

Autor: KoolShooters/pexels.com

Wszystkich Świętych 2022. Rusza akcja „Hiena”. W ruch pójdą noktowizory

2022-10-25 13:28

Przełom października i listopada to okres wytężonej pracy policji i straży miejskiej. Oprócz corocznej akcji „Znicz” równolegle ruszyła akcja „Hiena”. Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to nie tylko policyjne działania na polskich drogach, ale i na cmentarnych alejkach. W ruch pójdą noktowizory.

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych to czas wzmożonej aktywności złodziei – tzw. cmentarnych hien. Nekropolie odwiedza też znacznie więcej osób, a wprowadzone zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarzy dezorientują kierowców. To również okres wzmożonego handlu okolicznościowego. Dlatego też o bezpieczeństwo w rejonie cmentarzy zadbają strażnicy miejscy i jak co roku wezmą udział w akcjach "Hiena" i "Znicz". Policja podpowiada także, na co zwracać uwagę w czasie wizyty na cmentarzach. 

Tajemnicze ruiny na szczecińskim cmentarzu. To miejsce budzi grozę

Wszystkich Świętych 2022. Rusza policyjna akcja „Hiena”

W dniach 22-24 października, 28-31 października oraz 1 i 2 listopada trwać będzie akcja "Hiena" wymierzona przeciwko złodziejom cmentarnym. Działania w ramach akcji "Hiena" strażnicy miejscy będą prowadzić w godzinach wieczorno-nocnych, przy użyciu noktowizorów.

- Osoby odwiedzające swoich najbliższych na cmentarzach mogą być narażone również na działania kieszonkowców. Poruszając się alejkami, niosąc kwiaty i znicze, mogą nie zauważyć utraty portfela czy dokumentów. Funkcjonariusze będą reagować na wszelkie nieprawidłowości. Szczególną uwagę zwrócą również na osoby starsze, o ograniczonej sprawności lub takie, które potrzebują pomocy - zapewnił Jerzy Jabraszko z referatu prasowego stołecznej straży miejskiej.

Dodał, że funkcjonariusze będą też zdecydowanie reagować w przypadkach spożywania alkoholu i wybryków chuligańskich.

Policja podpowiada, jak zachowywać się na cmentarzu

Podczas wizyty na cmentarzu musimy zachować wytężoną czujność. Jak podpowiada policja – zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Gdy zauważymy taką osobę, poinformujmy pracowników cmentarza, albo policję.

Jeżeli na cmentarz przyjechaliśmy samochodem, należy pamiętać o jego zamknięciu i trzymaniu kluczyków w bezpiecznym miejscu. Podczas spotkań z bliskimi przy grobach nie zapominajmy o dzieciach.

- Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło – informuje policja.