Wołodymyr Zełenski

i

Autor: President Of Ukraine flickr.com

Wołodymyr Zełenski: pochodzenie, rodzina, poglądy, filmy i inne informacje o prezydencie Ukrainy

2022-03-25 13:24

Od początku rosyjskiej inwazji trwa na stanowisku i zagrzewa mieszkańców i mieszkanki swojego kraju do walki. Wołodymyr Zełenski zyskał dzięki temu opinię męża stanu. Kim jest? Jak trafił do polityki? Czym zajmował się wcześniej? Co wiadomo o jego rodzinie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

Wołodymyr Zełenski: pochodzenie, wzrost, poglądy, rodzina, filmy, Twitter, wypowiedzi na temat Polski - między innymi informacji na te tematy poszukują dziś miliony internautów i internautek. I nic dziwnego, gdyż Prezydent Ukrainy jako jeden z nielicznych przywódców na świecie zasługuje na miano Męża Stanu. Gdy 24. lutego 2022 rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, Zełenski pozostał na stanowisku, by kierować obroną kraju, zagrzewać obywateli i obywatelki do walki oraz angażować zachód w działania mające przyśpieszyć zakończenie wojny. Mało kto spodziewał się takiej odwagi i zapału po polityku, który wcześniej był komikiem! W tym artykule zebraliśmy najciekawsze informacje na temat Wołodymyra Zełenskiego. Znajdziecie je w dalszej części tekstu.

Mozzarella - co warto wiedzieć o tym włoskim serze, który podbił świat?

Wołodymyr Zełenski - Instagram, Twitter i Facebook

Zełenski doskonale radzi sobie z komunikacją w internecie. Regularnie publikowane są posty i nagrania na jego Twitterze, Instagramie i Facebooku. Poniżej zamieszczamy oficjalne kanały prezydenta Ukrainy w mediach społecznościowych:

Wołodymyr Zełenski - wiek

Wołodymyr Zełenski przyszedł na świat 25. stycznia 1978 w miejscowości Krzyw Róg w środkowej Ukrainie. W chwili inwazji Rosji miał 44 lata.

Wołodymyr Zełenski - wzrost

Prezydent Ukrainy nie należy do osób najwyższych. Mierzy 170 cm. Odwagi jednak nie mierzy się w centymetrach.

Wołodymyr Zełenski - pochodzenie

Odważny przywódca urodził się w rodzinie ukraińskich Żydów. Jego ojciec Ołeksander był profesorem oraz specjalistą w zakresie cybernetyki, który przez jakiś czas pracował w mongolskim mieście Erdenet. Mały Wołodymyr mieszkał tam wówczas razem z nim.

Wołodymyr Zełenski - wykształcenie

Wołodymyr Zełenski ukończył prawo w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym. Nie zaczął jednak pracować w zawodzie ani nie dołączył do palestry. Jego zainteresowania jeszcze na studiach skierowały się bowiem w stronę sceny.

Wołodymyr Zełenski - komik

W latach 90. dołączył do grupy kabaretowej, biorącej w KWN - popularnym w krajach byłego ZSRR konkursie dla kabaretów. Później działał z satyrykami z Zaporiżżia – Krywyj Rih – Tranzyt. Pod koniec dekady 1997 współtworzył rozrywkową grupę 95-j kwartał, dla której pisał większość skeczów. Na przełomie tysiącleci kontynuował występy w zawodach KNW i jeździł z występami po wielu rosyjskojęzycznych krajach. W 2003 został współwłaścicielem przedsiębiorstwa producenckiego Studija Kwartał-95, które wraz z telewizją 1+1 tworzyło program satyryczny Weczirnij kwartał. Zełenski był jego pomysłodawcą i gospodarzem. To właśnie dzięki temu show zyskał dużą popularność.

Jeszcze większy rozgłos przyniosła mu w 2006 roku wygrana w show Tanci z zirkamy (ukraiński odpowiednik Tańca z Gwiazdami). To otworzyło mu drogę do występów w filmach i serialach.

Wołodymyr Zełenski - filmy i seriale

Na dużym ekranie Zełenski specjalizował się w komediach romantycznych. Zagrał między innymi w filmach Miłość w wielkim mieście (trzy części: 2009, 2010, 2014), 8 pierwszych randek (2012) i kontynuacji pt. 8 nowych randek (2015) oraz w Ya, Ty, Vin, Vona (2018). Ponadto użyczył głosu misiowi Paddingtonowi w filmach z 2014 i 2017 r. Najbardziej znany jest jednak z serialu Sługa Narodu, w którym zagrał... prezydenta Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski - Sługa Narodu

W serialu Zełenski wciela się w rolę nauczyciela Wasyla Pietrowicza Hołoborodki, który nieoczekiwanie zyskuje wielka popularność w kraju i ostatecznie trafia na fotel prezydenta. Występ w serialu bez wątpienia przyczynił się do jego zwycięstwa w prawdziwych wyborach w 2019 roku.

Wołodymyr Zełenski - prezydentura

W 2017 Zełenski i jego współpracownicy zarejestrowali partię nazwaną tak, jak serial. Ugrupowanie Sługa Narodo szybko zaczeło zdobywać poparcie, a po ogłoszeniu startu w wyborach prezydenckich Zełenski zyskiwał w notowaniach. 31 marca 2019 odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski uzyskał 30,2% poparcie (najwyższe) i przeszedł do drugiej tury, w której jego rywalem był ubiegający się o reelekcję Petro Poroszenko. Były komik wygrał uzyskując 73,2% głosów.

Wołodymyr Zełenski - poglądy

Początkowo poglądy Zełenskiego nie były dość precyzyjnie wyrażane (jego hasło wyborcze brzmiało: "O wszystko dobre przeciw wszystkiemu złemu"). W początkach prezydentury również nie wykazywał się szczególnym zdecydowaniem. Niektórzy obserwatorzy zaczęli wręcz sugerować, że Zełenski jest człowiekiem podstawionym przez Moskwę. Wkrótce jednak prezydent obrał wyraźny pro-europejski i pro-NATOwski kurs. Między innymi to stało się przyczyną zbrojnej napaści Rosji. Putin obawiał się bowiem utracenia wpływów w regionie i wzmocnienia UE.

Wołodymyr Zełenski o Polsce

To właśnie wojna przyczyniła się do zacieśnienia więzi między Ukrainą a Polską. Bezprecedensowa skala pomocy uchodźcom w naszym kraju pozwoliła wielu osobom z Ukrainy uciec przed Wojną. Zełenski często kontaktował się z przedstawicielami naszego rządu. W jednej z wypowiedzi, odnosząc się do pomocy Polaków, stwierdził: Teraz wiemy, kto jest przyjacielem, kto bratem, kto partnerem w Europie i na świecie, a kto myśli tylko o sobie. Nie mamy do nikogo żadnych pretensji, po prostu otwarcie nazywamy rzeczy po imieniu.

Wołodymyr Zełenski - żona i dzieci

Żoną prezydenta Zełenskiego jest Ołeną z domu Kijaszko. Znają się od młodości, bowiem Ołena chodziła do równoległej klasy. Jednak dopiero podczas studiów stali się parą (przyszła pierwsza dama Ukrainy pisała teksty dla 95-j kwartał). Wołodymyr i Ołena Zełenscy mają dwoje dzieci: córkę Ołeksandrę (ur. 2004) i syna Kiryłła (ur. 2013).