Wojna w Ukrainie: Brytyjski żołnierz wzięty do niewoli. Rosjanie zmusili go do wywiadu

i

Autor: Twitter/screenshot

Wojna w Ukrainie: Brytyjski żołnierz wzięty do niewoli. Rosjanie zmusili go do wywiadu [WIDEO]

2022-04-16 10:32

Brytyjski żołnierz, który walczył w szeregach ukraińskiej armii w Mariupolu, a w tym tygodniu wpadł w ręce Rosjan, został przez nich pobity oraz zmuszony do wywiadu w telewizji - podały w piątek brytyjskie media, powołując się na jego rodzinę.

28-letni Aiden Aslin we wtorek przekazał poprzez media społecznościowe, że jego oddział musiał się poddać, gdy skończyły im się jedzenie i amunicja. W niespełna 24 godziny po tym, jak trafił w ręce Rosjan, w dwóch państwowych stacjach telewizyjnych wyemitowano zapowiedź przeprowadzonego z nim "wywiadu". Na nagraniach Aslin ma dużą ranę na czole, podbite oko, a ręce spięte kajdankami. Członkowie jego rodziny w rozmowach z dziennikiem "Daily Mail" oraz stacją Sky News potwierdzili, że bez wątpienia na nagraniu jest Aslin, a także, że rozmawiali przez wideo tuż przed poddaniem się jego oddziału i żadnego z tych obrażeń wtedy nie miał.

Krążownik Moskwa zatonął. W rosyjskiej telewizji podniósł się lament

Brytyjski żołnierz walczy za Ukrainę. Mieszka tam od 2018 roku

Aslin, który w przeszłości zgłosił się na ochotnika do walki z Państwem Islamskim w Syrii, na Ukrainę przeprowadził się w 2018 roku. Z tym krajem postanowił związać swoje życie - ma tam narzeczoną, która jest Ukrainką, dom, a oprócz brytyjskiego obywatelstwa także ukraińskie. Mimo że służył w piechocie morskiej, czyli jest pełnoprawnym żołnierzem regularnych Sił Zbrojnych Ukrainy, w rosyjskich stacjach telewizyjnych przedstawiono go jako zagranicznego najemnika.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE