Wizualizacja muru granicznego

i

Autor: fot. Straż Graniczna Wizualizacja muru granicznego

Wiemy, kto wybuduje mur na granicy z Białorusią. Wyłoniono wykonawców

2021-12-03 14:03

Powstanie stabilnej i trwałej zapory na granicy z Białorusią było dosyć kontrowersyjnym pomysłem. Jednak inwestycja w trwałą zaporę na granicy została przegłosowana i już wkrótce zostanie podpisana umowa z dwiema firmami, które zajmą się postawieniem wysokiego na 5,5 m muru na naszej granicy z Białorusią.

Ile będzie kosztować mur na granicy i kto go wykona?

Projekt ustawy zgłoszony przez MSWIA rozpatrywany był w trybie pilnym. Ustawa ta ma umożliwić jak najszybszą budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Inwestycja ta została zakwalifikowana jako cel publiczny. Sejm zatwierdził, że budowa muru granicznego będzie kosztować około 1,6 mld zł. Według planów zabezpieczenie na granicy będzie miało ponad 180 km. Mur graniczny będzie miał 5,5 metra wysokości, z czego 5 metrów będą stanowiły stalowe słupy, które mają być zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Przy zaporze rozstawione będą także czujniki ruchu oraz kamery.

Jak podaje Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji obszar, na którym ma powstać mur zostanie podzielony na 4 odcinki, a prace związane z jego budową prowadzone będą w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę. Jak podał Business Insider stalowe panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaną dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks SA i Mostostalu Siedlce. W sumie firmy mają dostarczyć 50 tys. ton stalowych elementów do budowy muru na polskiej granicy. Umowy z wykonawcami mają zostać podpisane do 15 grudnia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Podlaskie. Policjanci oślepiani laserami przez białoruskich funkcjonariuszy