Upały w Polsce: czy można zbić szybe w aucie, gdy jest w nim pies? Wyjaśniamy!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Upały w Polsce: pies zamknięty w samochodzie. Kiedy można zbić szybę?

2022-06-22 10:23

Lato rozkwita w pełni! Gdy panuje upał, a przed nami jest pies zamknięty w samochodzie powinniśmy reagować! Często właściciele zapominają o tym, że temperatura w samochodzie w gorący dzień może skoczyć nawet do 90 stopni! Czy możemy zbić szybę auta i nie dostać mandatu? W jakich okolicznościach? Sprawdźcie!

W upalne dni powinniśmy szczególnie uważać zarówno na siebie, jak i zwierzęta. Nie wolno zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody, a dzieci, kotów i psów nigdy zostawiać samych w nagrzanym samochodzie bez dostępu powietrza. Zdarza się jednak, że nieświadomy lub zaaferowany właściciel wychodzi do sklepu i znika na zbyt długi czas. Jeśli widzimy zwierze zamknięte w nagrzanym aucie, to powinniśmy reagować! Czy możemy zbić szybę? Jak należy się zachować, by postępować zgodnie z literą prawa? Po czym poznać, że pies potrzebuje naszej pomocy?

Pies zamknięty w aucie - po czym poznać, że potrzebuje pomocy?

Zanim przejdziemy do działania, upewnijmy się, że zwierzę faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Poznać możemy to na przykład, gdy zapukamy w szybę, a pies intensywnie i nerwowo oddycha - może to oznaczać, że brakuje mu powietrza i nie może się schłodzić. Powodem do niepokoju jest również całkowity brak reakcji zwierzęcia.

Krystian Ochman o występie na Eurowizji

Czy można zbić szybę w aucie, gdy jest w nim pies? PRZEPISY

Art. 6, ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt mówi, że znęcanie się nad zwierzętami to też świadome dopuszczania do bólu lub cierpienia zwierzęcia. Jeśli zatem mamy pewność, że zwierzęciu dzieje się krzywda, to powinniśmy podjąć działania. Pamiętajmy jednak, że zbicie szyby to ostateczność, bo właściciel może nas oskarżyć o bezpodstawne zdewastowanie jego mienia. Jeśli jednak korzystając ze stanu wyższej konieczności, opisanej w art. 26 par. 1 Kodeksu karnego zbijemy szybę, to nie zostaniemy ukarani. To dlatego, że poświęca się dobro niższej wartości, by ratować dobro wyższej wartości.

Co zatem robić krok po kroku?

  • Oceń na ile to możliwe stan fizyczny zwierzęcia
  • Upewnij się, że właściciela samochodu nie ma w pobliżu i nie wróci w ciągu kilkunastu minut
  • Poproś o pomoc inne osoby np. obsługę sklepu o wywołanie właściciela auta
  • Wezwij straż miejską lub policję
  • W ostateczności zbij szybę w aucie i podaj psu wodę

QUIZ osobowości. Jakim typem osobowości jesteś?

Pytanie 1 z 9
Czy można Ci zaufać?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE