wakacje, lato

i

Autor: pixabay.com

Turyści WCIĄŻ nie mogą się pohamować. Robią TO nagminnie mimo wielu zakazów i zagrożeń!

2021-07-21 9:19

Lata mijają, problem nadal ten dam. Turyści wciąż uwielbiają tego typu celebrowanie wakacji. Czy jednak zdajemy sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji puszczania lampionów "szczęścia" przez które dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji?

LAMPIONY SZCZĘŚCIA PRZYNOSZĄ NIESZCZĘŚCIE

Lampiony po wypuszczeniu szybują z wiatrem. Nie mamy absolutnie żadnej kontroli nad tym, dokąd polecą. Często po wypuszczeniu lampion znika z naszego pola widzenia, nie wiemy co się z nim dalej dzieje. Naprawdę niewiele trzeba, żeby spowodować pożar - możemy stać się podpalaczem, nawet o tym nie wiedząc. Tak stało się w Sylwestra w Niemczech w 2019 roku. To właśnie lampiony, które wylądowały na dachu małpiarni w ZOO, były przyczyną spłonięcia budynku i śmierci w niewyobrażalnych męczarniach ponad 30 zwierząt, zaznaczmy zwierząt zagrożonych wyginięciem. 

Puszczanie ich na plaży z zamysłem, żeby odfrunęły w stronę morza i gdy spłoną, bezpiecznie opadły na dno morza, jest zwykłym zaśmiecaniem. Sprzedawcy deklarują, że lampiony składają się z natłuszczonego papieru ryżowego (często brak informacji, czym natłuszczonego?), metalowego drucika i woskowej rozpałki. Zakładając, że papier ryżowy jest biodegradowalny, a rozpałka spłonie całkowicie i tak pozostaje jeszcze metalowy drucik – ostry i śmiertelnie niebezpieczny dla zwierząt. Tysiące takich drutów ląduje rocznie w naszym morzu. Ciekawskie zwierzęta mogą pokaleczyć się o druty albo poparzyć pozostałościami rozpałki.

"Niestety lampiony „szczęścia” nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem na wybrzeżu. Niedopalone resztki i druty ciągle są znajdowane na brzegu Bałtyku. Zwierzęta mogą nie tylko połknąć je, ale również np. zaplątać się w nie. Taki lampion może też płoszyć ptaki, a jeśli zawiśnie na drzewie, odstrasza gniazdujące w pobliżu ptaki"

– mówi Magdalena Melaniuk, WWF Polska.

"Najlepszym sposobem byłoby wycofanie lampionów ze sprzedaży. Do czasu, gdy takie decyzje zostaną podjęte, to na nas spoczywa odpowiedzialność i każdy może mieć wpływ na zmniejszenie zagrożenia. Nie kupujmy i nie wypuszczajmy lampionów. Zwracajmy też uwagę innym, którzy planują puszczanie lampionów. Podobnie powinni zachowywać się organizatorzy imprez masowych, w których programie wciąż pojawiają się „atrakcje” w postaci lampionów" - podsumowuje Rafał Jankowski z WWF Polska.

Mimo corocznych apeli, Polacy nadal masowo puszczają „lampiony szczęścia”

i

Autor: gmina Władysławowo

Z początkiem wakacji Gmina Władysławowo rozpoczęła kampanię informacyjną Stop lampionom nieszczęścia. We współpracy ze Strażą Miejską we Władysławowie, skutecznie prowadzona jest akcja informowania i uświadamiania o zagrożeniach jakie niesie popularna wakacyjna „atrakcja”, która choć widowiskowa, może m.in. doprowadzić do cierpienia, a nawet śmierci zwierząt!

W związku z powyższym w bardziej uczęszczanych wejściach na plażę od Karwii aż po Chałupy, ustawione zostały tablice informacyjne o zakazie puszczania lampionów. W gablotach osiedlowych i sołeckich na terenie całej gminy pojawiły się tematyczne plakaty i rozdystrybuowane zostały ulotki.

Wielogodzinne oczekiwanie na wyniki testów na lotnisku przed wjazdem do Japonii. Michał Chojecki jest negatywny!