covid, koronawirus

i

Autor: Pixaby

To NIE KONIEC walki z pandemią COVID. WHO bije na alarm! Czeka nas kolejna fala?

2022-03-23 14:47

Kraje Europy, w których rośnie liczba zakażeń koronawirusem, zbyt szybko zniosły restrykcje - ocenił we wtorek regionalny dyrektor ds. Europy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Hans Kluge. Wzrost liczby infekcji spowodowanych przez wariant wirusa BA.2 może przynieść nową falę pandemii także w USA.

Jak poinformował Kluge, ponowny wzrost zakażeń koronawirusem zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji i na Cyprze.

Jednym z powodów szybszego rozprzestrzeniania się wirusa jest to, że podwariant BA.2 jest bardziej zakaźny od poprzednich mutacji wirusa, ale drugim powodem jest zbyt szybka rezygnacja z restrykcji sanitarnych w pewnych krajach - podkreślił Kluge.

Waszyngtoński dziennik "The Hill" podaje, że podwariant BA.2 wariantu koronawirusa Omikron odpowiada obecnie w USA za blisko 35 proc. wszystkich nowych zakażeń i od kilku tygodni staje się coraz częstszą przyczyną infekcji.

Remontują były dom dziecka dla uchodźców z Ukrainy

Nadal dominującym wariantem koronawirusa pozostaje w USA Omikron, ale nowy podwariant szybko może stać się główną przyczyną zakażeń - pisze "The Hill".

Doradca Białego Domu ds. pandemii dr Anthony Fauci poinformował w niedzielę, że podwariant BA.2 nie wydaje się być bardziej niebezpieczny niż poprzednie mutacje wirusa, nie pokonuje też bariery immunologicznej związanej ze szczepieniami lub przebyciem Covid-19.

W sumie liczba nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów spowodowanych koronawirusem w USA spadła od stycznia - podaje "the Hill".

Wcześniej we wtorek ekspertka WHO ds. epidemii Maria Van Kerkhove powiedziała, że podwariant BA.2 niesie takie samo ryzyko hospitalizacji jak poprzedni subwariant Omikrona - BA.1.

Pierwsze próbki zawierające BA.2 zbadano w zeszłym miesiącu na Filipinach, nadal nie jest jednak jasne, gdzie podwariant pojawił się po raz pierwszy.

Według informacji WHO wariant Omikron podzielony jest na trzy podwarianty - BA.1, BA.2 oraz BA.3.

Sonda
Myślisz, że czeka nas kolejna fala zakażeń koronawirusem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE