Te oszustwa na Instagramie mogą Cię sporo kosztować. Uważaj na nie!

2021-09-21 11:10
Instagram
Autor: pixabay.com

W świecie internetu cyberprzestępcy cały czas poszukują niezawodnych sposobów, aby oszukać internautów. Teraz można znaleźć ich nawet na kanałach społecznościowych. Jednym z nich jest Instagram, gdzie potrafią utworzyć fałszywe konto czy nabrać użytkownika na romantyczną miłość. Na co jeszcze trzeba uważać? Sprawdźcie poniżej.

Eksperci ESET przypominają, że wykorzystując media społecznościowe nigdy nie powinniśmy ślepo ufać udostępnianym tam treściom. Najlepszym sposobem, by uchronić się przed oszustwem, jest weryfikacja informacji i wiadomości, które trafiają do nas za ich pośrednictwem. Z oszustwami na Instagramie można spotkać się zarówno w trakcie przeglądania treści, jak i podczas komunikowania się z innymi użytkownikami platformy w wiadomościach bezpośrednich. Oto pięć najczęstszych sposobów jakie wykorzystują cyberprzestępcy.

Phishing

To jeden z najczęstszych i najpowszechniejszych rodzajów oszustw. Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości e-mail z informacją, że ktoś nieuprawniony mógł zalogować się na konto ofiary na Instagramie. Wiadomość zazwyczaj zawiera link do strony z procedurą resetowania hasła. Po jego kliknięciu ofiara przenoszona jest do fałszywej strony logowania na Instagramie, której wypełnienie pozwoli cyberprzestępcom przejąć dane uwierzytelniające i w konsekwencji uzyskać dostęp do konta zaatakowanej osoby. Innym sposobem jest wiadomość do ofiary sugerująca naruszenie praw autorskich i prośba o wyjaśnienie tej sprawy poprzez wypełnienie formularza, do którego prowadzi zawarty w wiadomości link. Jeśli podążymy za tą instrukcją, zostaniemy również przekierowani do fałszywej strony logowania.

Fałszywe konta

Podczas przeglądania Instagrama w poszukiwaniu kont celebrytów lub ulubionej drużyny sportowej można natknąć się na fałszywe konta podszywające się pod prawdziwych użytkowników. Tego typu klonowanie kont nie ogranicza się jedynie do popularnych aktorów, piosenkarzy czy sportowców. Cyberprzestępcy mogą bowiem fałszować konta zwykłych użytkowników platformy. Następnie za pomocą takiego konta próbują dotrzeć do znajomych ofiary. W kolejnym kroku oszuści będą np. twierdzić, że prawdziwy profil został zhakowany, a ich konto bankowe zostało wyczyszczone przez przestępców lub mają inny kłopot związany z finansami.

Oszustwa niebieską odznaką weryfikacyjną

Obok nazwy niektórych profili na Instagramie znajduje się niebieska odznaka z białym ptaszkiem. To dowód, że konto tego użytkownika zostało zweryfikowane przez platformę. Zweryfikowane konto oznacza także, że jego posiadacz posiada szerokie grono odbiorców. Otwiera to drzwi do innych możliwości, takich jak na przykład zarabianie pieniędzy na udostępnianych treściach w ramach umów sponsorskich. Oszustwo jest tutaj stosunkowo proste. Przestępca kontaktuje się z ofiarą zazwyczaj za pośrednictwem wiadomości bezpośredniej i oferuje jej weryfikację konta za opłatą. Jeśli ofiara zapłaci, to jedyne co zostanie zweryfikowane, to fakt, że padła ofiarą oszustwa. 

Oszustwa oparte o uczucia

Tego typu przestępstwa są wyrafinowane i wymagają od oszusta zbudowania głębszej relacji z ofiarą w celu rozbudzenia uczucia i zdobycia jej bezgranicznego zaufania. Proces najczęściej rozpoczyna się od polubienia postów potencjalnej ofiary. Następnie dochodzą do tego komentarze, a na końcu kontakt z wykorzystaniem wiadomości bezpośrednich. Gdy oszust jest przekonany, że owinął swój cel wokół palca, zaczyna prosić o pieniądze. Dla przykładu przekonuje, że potrzebuje środków na leczenie lub kupno biletu, by spotkać się z ofiarą. Po przelaniu pieniędzy fałszywy kochanek lub kochanka znikają z życia ofiary. Jak pokazują statystyki, tego typu zagrożeń nie można lekceważyć. W 2020 roku w Stanach Zjednoczonych straty z tego tytułu osiągnęły 304 mln dolarów.

Fałszywi sprzedawcy

Przestrzeń użytkowników w Instagramie może wypełniać się coraz większą ilością ofert dotyczących wyprzedaży produktów, na przykład marek modowych. Wiele z nich jest autentyczna, ale cyberprzestępcy wykorzystują również ten aspekt, by skusić swoje ofiary ciekawym produktem i atrakcyjną ceną.

Raport z anteny 20.09, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze