ruszyły kontrole w sklepach

i

Autor: unsplash.com

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Ruszyły KONTROLE W SKLEPACH. Morawiecki: "Sprawdzamy CENY ŻYWNOŚCI"

2022-02-01 8:34

Tarcza antyinflacyjna 2.0 w działaniu. Rozpoczęły się kontrole cen żywności w sklepach - oświadczył podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Od wtorku, 1 lutego - rząd obniżył VAT z 5 proc. do zera na podstawowe artykuły żywnościowe. Jakie produkty mają być tańsze? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Sprawdzają ceny

- Podległe nam instytucje już sprawdzają, czy te ceny, które są na pólkach sklepowych uwzględniają obniżkę VAT na żywność. Żywność jest jednym z elementów, który wpływa na inflację - oświadczył Morawiecki.

Jak dodał, rząd zdecydował się nie czekać w tej kwestii na ostateczne zgody ze strony Komisji Europejskiej.

- KE działa wolno, czasami za wolno, a inflacja jest tu i teraz. I żeby na tą inflację odpowiedzieć, obniżyliśmy akcyzę, VAT na gaz, energię elektryczną, paliwa, ciepło, ale także na żywność - stwierdził.

Obniżka cen żywności to element tarczy antyinflacyjnej 2.0. W jej ramach, 1 lutego obniżony został również VAT na nawozy. Jak zaznaczył Morawiecki, rząd czeka na odpowiedź Komisji co do możliwości stosowania - obok obniżki VAT - również dopłat do nawozów.

Obniżka VAT na żywność

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia tego roku nowela ustawy o podatku od towarów i usług czasowo obniża VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Ustawa, która weszła w życie we wtorek 1 lutego, jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0.

Zgodnie z nowelą do zera spadł VAT na podstawowe produkty żywnościowe i napoje objęte dotychczas stawką 5 proc., czyli na mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Pierwsza robokelnerka w Łodzi!