Tajemnicza choroba u dzieci już w Belgii! Jakie objawy występują?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Tajemnicza choroba u dzieci już w Belgii! Jakie objawy występują?

Tajemnicza choroba u dzieci już w Belgii! Jakie objawy występują?

2022-04-25 18:26

Tajemniczy ostry wariant zapalenia wątroby u dzieci atakuje w kolejnych krajach. Pierwszy przypadek potwierdzono właśnie w Belgii. W ostatnich tygodniach takie same przypadki zdiagnozowano w wielu krajach. Co najmniej jedno dziecko zmarło, wiele wymagało przeszczepu. Jakie są objawy ostrego zapalenia wątroby u dzieci?

Ostre zapalenie wątroby: Ile przypadków?

Najmłodsze dziecko z ostrym zapaleniem wątroby miało miesiąc, najstarsze 16 lat. Jak podaje "Brussels Times", tajemniczy, ostry wariant choroby właśnie wykryto także w Belgii u 10-latka. Łącznie potwierdzono już 170 przypadków, m.in. w:

 • Wielkiej Brytanii (114),
 • Hiszpanii (13),
 • Izraelu (12),
 • USA (9),
 • Danii (6),
 • Irlandii (mniej niż 5),
 • Holandii (4),
 • Włoszech (4 ),
 • Norwegii (2),
 • Francji (2)
 • i Rumunii (1).

Czytaj także: Tajemnicza choroba u dzieci w Europie i USA. Jasnowidz ją przewidział?

Ostre zapalenie wątroby: Jakie objawy?

Wszyscy pacjenci byli w wieku od jednego miesiąca do 16 lat i wykazywali takie objawy, takie jak:

 • biegunka,
 • wymioty
 • i ból brzucha.

17 dzieci wymagało przeszczepu wątroby, a co najmniej jedno dziecko zmarło.

Wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Sciensano Steven Van Gucht nie jest zaskoczony, że choroba dotarła do Belgii.

„Myślę, że w nadchodzących dniach lub tygodniach pojawią się nowe możliwe przypadki” – powiedział telewizji VRT. „Teraz rozesłaliśmy również ostrzeżenie do lekarzy i specjalistów, że powinni zgłaszać możliwe przypadki. Każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu przypadków ostrego zapalenia wątroby, w tym u dzieci, więc samo w sobie nie jest to niczym niezwykłym” - zaznaczył ekspert.

Czytaj także: Matura 2022: czy można wyjść w czasie egzaminu? Jakie są zasady?

Ostre zapalenie wątroby: Jaka jest przyczyna?

Istnieją różne formy zapalenia wątroby, nazwane od wariantu wirusa wywołującego tę postać: A, B, C, D i E. Przyczyna tego nowego tajemniczego zapalenia wątroby nie jest jeszcze znana, ale naukowcy są pewni, że nie jest to żaden z typowych wirusów zapalenia wątroby.

Wiele osób jest nosicielami wirusa zapalenia wątroby, nawet o tym nie wiedząc, ponieważ czasami może upłynąć dużo czasu, zanim u kogoś pojawią się objawy. Infekcja jest ostra, jeśli trwa krócej niż sześć miesięcy. Jeśli infekcja trwa dłużej, nazywa się ją przewlekłym zapaleniem wątroby.

„Zapalenie wątroby jest zawsze stanem zapalnym komórek wątroby” – powiedział Hans Van Vlierberghe ze Szpitala Uniwersyteckiego w Gandawie (UZ Gent). „Zawsze jest tak samo w każdej formie, niezależnie od tego, czy masz to z powodu wirusa, otyłości, alkoholu, czy dziwnej reakcji na leki. Tu jednak nie wiemy, co jest przyczyną” - zaznaczył ekspert cytowany przez "Brussels Times".

Podkreślił, że dopóki przyczyna nie zostanie zidentyfikowana, skuteczne leczenie choroby jest dużo trudniejsze: „Dzięki leczeniu chcesz usunąć przyczynę. Ale jeśli nie wiesz, co to jest, to oczywiście jest to trudne do wyleczenia. To, co wtedy robimy, to leczymy objawy”.

Chociaż WHO wymieniła adenowirusa jako możliwą przyczynę choroby, organizacja podkreśliła również, że „trwa dochodzenia w sprawie czynnika sprawczego”.

QUIZ. Co znaczą te słowa? Staropolszczyzna nie tylko dla znawców. Już 10/15 zaimponuje znajomym!

Pytanie 1 z 15
Kto to jest bękart?

Winny koronawirus?

Adenowirusy są powszechnymi wirusami wywołującymi szereg chorób. Są szeroko rozpowszechnione i regularnie wywołują choroby zakaźne we wszystkich grupach wiekowych, powodując między innymi objawy przeziębienia, gorączkę, ból gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc lub biegunkę.

Istnieje wiele różnych typów adenowirusów, więc ludzie mogą zarazić się więcej niż raz. Infekcje rzadko są poważne, a większość dzieci miała co najmniej jedną infekcję adenowirusową przed 10. rokiem życia. Ponadto te wirusy nie mają „sezonu” jak inne wirusy, co oznacza, że infekcje mogą wystąpić o każdej porze roku.

Infekcja adenowirusem nigdy wcześniej nie prowadziła do zapalenia wątroby u zdrowych dzieci. Dlatego WHO zastanawia się nad zwiększoną podatnością ze względu na słabsze krążenie adenowirusów podczas pandemii Covid-19, pojawienie się nowego adenowirusa lub połączenie z infekcją koronawirusem jako potencjalnymi przyczynami.

Ponadto nie znaleziono żadnego potencjalnego związku z żadną ze szczepionek przeciwko Covid-19, a także nie zidentyfikowano do tej pory żadnego innego epidemiologicznego czynnika ryzyka, takiego jak podróż za granicę. „Jest wiele pytań i niewiele odpowiedzi. Nie oznacza to, że nie powinniśmy traktować tego poważnie (...), ale nadal jest za wcześnie, aby się tym martwić" - uważa Van Gucht.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

W kopalni Zofiówka odnaleziono dwa kolejne ciała. Morze zniczy przed kopalnia metanową.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE