Czy ta żabka  zainspirowała twórców Kermita Żaby?

i

Autor: fot. aspiringbotanist/instagram / edit. Canva Czy ta żabka zainspirowała twórców Kermita Żaby?

Ta mała PRZEZROCZYSTA żabka nie ma nic do ukrycia...dosłownie [GALERIA]

2021-11-18 10:33

Te niezwykłe żaby zamieszkują w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Patrząc z przodu na te niewielkie około 3 cm płazy można zauważyć ich podobieństwo do Kermita Żaby z „Muppet Show”. Natomiast ich prawdziwa wyjątkowość polega na tym, że żaby szklane są jednymi z niewielu częściowo przezroczystych zwierząt lądowych występujących na Ziemi.

Szklane żabki z półprzezroczystą skórą

Żabki szklane to płazy o wyjątkowej budowie fizycznej. Żaby zaliczające się do rodziny szklanych żab (Centrolenidae) mają niesamowity wygląd. Ich półprzezroczysta skóra sprawia, że od spodu ​​ich wnętrze jest gołym okiem. Patrząc na żabkę od spodu możemy zauważyć jej jelita, płuca, a czasem nawet bijące serce. Ta niezwykła cecha to element ich kamuflażu.

Przyczepiona do mokrego liścia żabka o zielonym gradientowym ubarwieniu i półprzezroczystym brzuchu jest praktycznie niewidoczna dla drapieżników. Żaby szklane pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, i często można je znaleźć w lasach deszczowych Panamy, Kolumbii, Ekwadoru i Kostaryki. Ich przezroczysta skóra jest zdecydowanie ich najbardziej charakterystyczną cechą. Żaby szklane są jedynymi znanymi na Ziemi zwierzętami lądowymi z częściowo przezroczystym ciałem. Szklana żabka prowadzi nadrzewny tryb życia. Zamieszkuje krzewy i drzewa znajdujące się w pobliżu strumieni. Za dnia można spotkać te niezwykłe żabki wyleguje się na dużych liściach, wieczorem zaś stają się aktywne i polują na małe owady. Żabka z tej rodziny, która ma najwyższy poziom przezroczystości to Hyalinobatrachium yaku, która zamieszkuje niziny amazońskie Ekwadoru.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

We wrocławskim zoo urodziły się jeżozwierze indyjskie