Szczepionka AstraZeneca może zmniejszyć transmisję wirusa SARS-CoV-2

i

Autor: Getty Images

Szczepionka na COVID-19: nowy lek od Johnson&Johnson! Kiedy będzie dostępny w Europie?

2021-02-17 7:43

Kolejna szczepionka przeciw Kolejna szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona w Europie do użytku? Tego możemy dowiedzieć się już w połowie marca. Do Europejskiej Agencji Leków z wnioskiem o warunkowe dopuszczenie do obrotu zgłosiła się ze swoim preparatem firma Johnson&Johnson.

Szczepionka na COVID-19: nowy lek od Johnson&Johnson! Kiedy będzie dostępny w Europie? Do Europejskiej Agencji Leków z wnioskiem o warunkowe dopuszczenie do obrotu zgłosiła się ze swoim preparatem firma Johnson&Johnson. Amerykański koncern zgłosił się także do urzędu w swoim kraju- spotkanie w tej sprawie zaplanowane jest na końcówkę lutego [26.02]. Choć z badań wynika, że szczepionka chroni przed COVID-19 w niecałych 70% [66] to nad pozostałymi dostępnymi preparatami ma jedną zasadniczą przewagę.

Obecnie trwają szczepienia kadry naukowej i nauczycieli preparatem firmy AstraZeneca .

- Do końca lutego, zgodnie z dokumentami przesłanymi przez tę firmę, do Polski powinno trafić łącznie około miliona sztuk szczepionki AstraZeneca - mówi pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Po szczepieniu nauczycieli przyjdzie czas na szczepień tzw. grupy szczepień "1 C" - czyli między innymi funkcjonariuszy policji i prokuratorów.

Johnson&Johnson - kiedy szczepionka trafi do Polski?

Póki co w Polsce możemy skorzystać ze szczepionek:

  • Moderny,
  • Pfizer/BioNTech
  • AstraZeneca.

Na preparat będziemy musieli poczekać najpewniej jeszcze przez kilka miesięcy.

QUIZ. Święta wielkanocne w pełni. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 10
Prezenty wręczane dzieciom w czasie świąt wielkanocnych są kojarzone z:
Fabryka Mruczenia - z jakimi problemami zmagają się z kotami? Jak im pomóc?