Święcenie pokarmów 2021: modlitwa w domu. Dla tych, którzy nie pójdą na święcenie pokarmów: tekst modlitwy, którą należy odmówić w domu

2021-04-04 10:01
Święcenie pokarmów modlitwa
Autor: Pixabay.com

Święcenie pokarmów: tekst modlitwy. Czy będziemy musieli po raz kolejny święcić pokarmy w domu? W te święta wielu polaków, stosując się do apeli władz i lekarzy, nie pójdzie do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym, znów święcenie pokarmów będą musieli wykonać samodzielnie w domu. Konferencja Episkopatu Polski podała tekst modlitwy, którą wygłosić należy przed śniadaniem wielkanocnym.

Tradycyjnie, święcenie pokarmów odbywa się w Wielką Sobotę. Tym razem, ze względu na panującą pandemię, wielu Polaków nie zdecyduje się na pójście do kościoła z tradycyjnym koszyczkiem. Tak jak rok temu, święcenie pokarmów będzie musiało odbyć się u nich w domu.

Konferencja Episkopatu Polski udostępniła tekst modlitwy, którą głowa rodziny, lub inna osoba, wygłosić powinna przed śniadaniem wielkanocnym.

ŚWIĘCENIE POKARMÓW: MODLITWA

Ojciec lub inna osoba, zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego. 1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo: Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane".

Następnie: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku: Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie - przypomina Konferencja Episkopatu Polski.

Raport z Anteny 17.03
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze