Stopy procentowe w górę po raz dziesiąty! Gigantyczna inflacja nie daje wyboru

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopy procentowe w górę po raz dziesiąty! Gigantyczna inflacja nie daje wyboru

Stopy procentowe w górę po raz dziesiąty! Gigantyczna inflacja nie daje wyboru

2022-06-15 17:31

Będą wyższe rachunki i wyższe kredyty. Gigantyczna inflacja, o której poinformował GUS nie daje wyboru. Konieczne jest ponowne podniesienie stóp procentowych. Jaka będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyboru, musi dalej podnosić stopy procentowe -  mówi Przemysław Kwiecień. GUS podał najnowsze dane dotyczące inflacji. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku ceny wzrosły o 13,9 procent. Zdaniem głównego ekonomisty X-trade Brokers, nie da się uniknąć jeszcze wyższych rat kredytów.

- Rada nie ma wyboru. Musi podnieść stopy procentowe. Sądzę, że 7,5 proc. to jest minimum, które zobaczymy w tym roku. No z ryzykiem, że raczej będzie więcej niż mniej - mówi ekspert.

Czytaj także: Inflacja w Polsce wciąż rośnie - GUS podał dane za maj

Bez zdecydowanych ruchów nie uda się zatrzymać inflacji, dodaje ekspert. - Stopy procentowe trzeba podnosić teraz, kiedy jest walka o oczekiwania inflacyjne. W przyszłym roku będziemy mieć zapewne silne spowolnienie gospodarcze i to będzie fatalny moment na dalsze podwyżki. Trzeba działać teraz, żeby w przyszłym roku te stopy procentowe można było obniżać - uzupełnia.

Najbliższa podwyżka stóp procentowych spodziewana jest w lipcu. Byłaby to dziesiąta z rzędu taka decyzja rady Polityki Pieniężnej.

Czytaj także: Fatalne wiadomości dla kredytobiorców! Stopy procentowe w górę dziewiąty raz z rzędu

Obecne wartości stóp procentowych:

  • stopa referencyjna 6,00% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,05% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,10% w skali rocznej.
XII edycja pokazu instruktażowego „Bezpieczna Kąpiel”

QUIZ. Te przysłowia zna każdy! A Ty? Wstaw brakujące słowa. Nie wszyscy dadzą sobie radę

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego – jeden z najpopularniejszych związków frazeologicznych, używanych na co dzień przez wielu z nas: Albo rybki, albo…?