Stopy procentowe w górę po raz dziesiąty! Gigantyczna inflacja nie daje wyboru

2022-06-15 17:31
Stopy procentowe w górę po raz dziesiąty! Gigantyczna inflacja nie daje wyboru
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopy procentowe w górę po raz dziesiąty! Gigantyczna inflacja nie daje wyboru

Będą wyższe rachunki i wyższe kredyty. Gigantyczna inflacja, o której poinformował GUS nie daje wyboru. Konieczne jest ponowne podniesienie stóp procentowych. Jaka będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyboru, musi dalej podnosić stopy procentowe -  mówi Przemysław Kwiecień. GUS podał najnowsze dane dotyczące inflacji. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku ceny wzrosły o 13,9 procent. Zdaniem głównego ekonomisty X-trade Brokers, nie da się uniknąć jeszcze wyższych rat kredytów.

- Rada nie ma wyboru. Musi podnieść stopy procentowe. Sądzę, że 7,5 proc. to jest minimum, które zobaczymy w tym roku. No z ryzykiem, że raczej będzie więcej niż mniej - mówi ekspert.

Czytaj także: Inflacja w Polsce wciąż rośnie - GUS podał dane za maj

Bez zdecydowanych ruchów nie uda się zatrzymać inflacji, dodaje ekspert. - Stopy procentowe trzeba podnosić teraz, kiedy jest walka o oczekiwania inflacyjne. W przyszłym roku będziemy mieć zapewne silne spowolnienie gospodarcze i to będzie fatalny moment na dalsze podwyżki. Trzeba działać teraz, żeby w przyszłym roku te stopy procentowe można było obniżać - uzupełnia.

Najbliższa podwyżka stóp procentowych spodziewana jest w lipcu. Byłaby to dziesiąta z rzędu taka decyzja rady Polityki Pieniężnej.

Czytaj także: Fatalne wiadomości dla kredytobiorców! Stopy procentowe w górę dziewiąty raz z rzędu

Obecne wartości stóp procentowych:

  • stopa referencyjna 6,00% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,05% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,10% w skali rocznej.
XII edycja pokazu instruktażowego „Bezpieczna Kąpiel”

QUIZ. Te przysłowia zna każdy! A Ty? Wstaw brakujące słowa. Nie wszyscy dadzą sobie radę

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego – jeden z najpopularniejszych związków frazeologicznych, używanych na co dzień przez wielu z nas: Albo rybki, albo…?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze