Stonehenge w Ameryce wyleciał w powietrze. Moment wybuchu zarejestrowały kamery

2022-07-07 8:52
Stonehenge w Ameryce zniszczony
Autor: gbi.georgia.giv

Amerykański Stonehenge został zniszczony w tajemniczym nocnym wybuchu. Z okazałego granitowego pomnika została kupa gruzu. Kamery monitoringu zarejestrowały moment eksplozji.

Amerykańskie Stonehenge wysadzone w powietrze

Duża część struktury America's Guidestones została zniszczona przed świtem w środę, kiedy "nieznane osoby zdetonowały ładunek wybuchowy" - poinformowało Biuro Śledcze stanu Georgia (GBI). Ogromne granitowe płyty nazywane są przez jednych amerykańskim Stonehenge, a przez wielu ultrakatolickich działaczy - szatańską budowlą.

Konstrukcja składająca z grupy szarych monolitów została wzniesiona w 1980 roku w środku dużego pola w pobliżu miasta Elberton w stanie Georgia.

GBI podało, że biuro szeryfa w Elbert County, bada incydent wraz z innymi agencjami.

Nagrania zamieszczone w internecie przez WHNS-TV z Południowej Karoliny pokazują jeden z pięciu elementów struktury, który rozpadł się w wyniku wybuchu, a pokruszone fragmenty leżą rozrzucone na ziemi. Duża liczba śledczych i ich pojazdów była widoczna na miejscu zdarzenia, która znajduje się 160 kilometrów na wschód od Atlanty.

Amerykański Stonehenge: co to jest?

Amerykański Stonehenge to pomnik o wysokości 5,8 m. Przed wybuchem składał się z jednej pionowej płyty w centrum czterech większych tablic ustawionych wokół niej, z dużym prostokątnym kamieniem spoczywającym na szczycie pozostałych. Ze względu na podobieństwo do Stonehenge - megalitycznej budowli z epoki neolitu i brązu, położonego niedaleko miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Angli, pomnik w stanie Georgia w USA został nazwany "Amerykańskim Stonehenge".

Stanowy portal turystyczny ExploreGeorgia.org podaje, że Guidestones funkcjonuje jako kalendarz astronomiczny i ustawione są tak, by światło słoneczne wpadało przez wąski otwór w konstrukcji codziennie w południe i oświetlało datę na grawerunku.

Zgodnie z tłumaczeniem inskrypcji znajdującej się na kamieniach, przesłanie wzywa całą ludzkość do ograniczenia swojej liczby do mniej niż pół miliarda ludzi "w wiecznej równowadze z naturą" i wszystkie narody do "unikania małostkowych praw i bezużytecznych urzędników".

Oficjalne podania mówią, że pochodzenie pomnika jest owiane tajemnicą, ale artykuł magazynu Wired z 2009 roku informował, że Guidestones były pomysłem człowieka, który użył pseudonimu Robert C. Christian, aby zlecić lokalnej firmie wykańczającej granit wyprodukowanie pomnika w imieniu "małej grupy lojalnych Amerykanów."

Stowarzyszenie Elberton Granite Association, które dba o atrakcję i finansuje konserwację kamieni, określiło koszt ich wymiany na setki tysięcy dolarów, podała lokalna stacja telewizyjna WHNS.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze