Spowiedź online. Czy można wyspowiadać się przez Internet? Chętnych jest coraz więcej

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Spowiedź online. Czy można wyspowiadać się przez Internet? Chętnych jest coraz więcej

Spowiedź przed Wielkanocą 2021 - czy można wyspowiadać się online? [DECYZJA EPISKOPATU]

2021-03-29 9:27

Spowiedź przed Wielkanocą 2021 - czy można wyspowiadać się online? [DECYZJA EPISKOPATU]. Trzecia fala pandemii koronawirusa trwa w najlepsze. Przed nami jednak Święta Wielkanocne 2021, podczas których wiele osób chce się wyspowiadać. Jak tego zrobić? Czy trzeba udać się w tym celu specjalnie do kościoła? Czy można to zrobić jednak online? Czy taka spowiedź będzie wtedy ważna? Przeczytaj o wszystkim co związane jest ze spowiedzią przed Wielkanocą 2021.

Spowiedź przed Wielkanocą 2021 - czy można wyspowiadać się online? [DECYZJA EPISKOPATU]. Jak to jest ze spowiedzią wielkanocną. Czy musi być w konfesjonale? Czy można wyspowiadać się zdanie? Episkopat wydał jednoznaczną decyzję co do spowiedzi przed Wielkanocą 2021. Dlaczego spowiedź dla katolików przed Wielkanocą jest taka ważna? Przykazania kościelne mówią jasno, że katolik ma obowiązek przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania chociaż raz w roku. Inne z kolei obliguje ludzi wierzących do przyjęcia Komunii Świętej przynajmniej raz w roku, właśnie w Wielkanoc. Właśnie dlatego spowiedź w Wielkanoc dla wszystkich katolików jest taka ważna. Jednak Święta Wielkanocne 2021 będą, podobnie jak przed rokiem, inne niż te przed laty. W jaki sposób więc należy odbyć spowiedź przed Wielkanocą aby była ona ważna?

SPOWIEDŹ PRZED WIELKANOCĄ - JAK SIĘ WYSPOWIADAĆ ABY SPOWIEDŹ BYŁA WAŻNA?

Każdy z nas jest przyzwyczajony, iż aby się wyspowiadać, należy udać się do konfesjonału. Tak było od zawsze, jednak pandemia koronawiursa sprawiła, iż podobnie jak przed rokiem może być inaczej. Już przed rokiem episkopat wypowiedział się, iż księża mogą udzielać spowiedzi poza konfesjonałem: w kościele, kaplicy, zakrystii, salce katechetycznej, biurze parafialnym. Najważniejsze, aby spowiedź odbyła się w miejscu godnym, w takim który nikt nas nie usłyszy, czyli dochowana zostanie tajemnica spowiedzi, oraz oczywiście - aby zachowany został dystans społeczny. Jeśli już znajdziemy księdza, który nam takiej spowiedzi udzieli, należy pamiętać, aby spowiedź obyła się w maseczce. W tym roku Episkopat Polski, mimo trzeciej fali koronawirusa która nadal trwa, rekomenduje spowiedź przed Wielkanocom tradycyjną, w konfesjonale.

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?
Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada

CZY MOŻNA WYSPOWIADAĆ SIĘ ONLINE?

Czy przed Wielkanocą 2021 muszę iść osobiście do spowiedzi, czy mogę wyspowiadać się przez internet, online? Jak się okazuje NIE MOŻNA spowiadać się telefonicznie albo online, przez środki komunikacji elektronicznej, które w dzisiejszych czasach są coraz bardziej popularne i potrzebne w naszym życiu. Episkopat przypomina, że spowiedź na odległość jest nieważna - czyli po prostu jakbyśmy jej nigdy nie odbyli. Warto o tym pamiętać, ponieważ każda spowiedź, w której nie widzimy osobiście swojego spowiednika będzie nieważna. Także ta spowiedź przed Wielkanocą 2021 w dobie trzeciej fali koronawiursa.

Papież Franciszek zwraca uwagą, że „tam, gdzie z powodów sanitarnych celebracja sakramentów jest niemożliwa lub może w nich uczestniczyć jedynie ograniczona liczba wiernych, adoracja eucharystyczna może być transmitowana online, przygotowując w ten sposób wiernych do wzbudzenia aktu żalu doskonałego. Taki żal powoduje odpuszczenie grzechów powszednich, ale również ciężkich, ale oczywiście w tym przypadku zakłada postanowienie o odbyciu spowiedzi sakramentalnej, kiedy to tylko będzie możliwe”. Akt żalu doskonałego? Co to takiego?  Jeśli ktokolwiek z nas nosi w sobie grzech ciężki, to musi się przyznać wewnętrznie przed sobą i przed Bogiem, że jeśli tylko będzie okazja do spowiedzi sakramentalnej, to ten grzech ciężki w spowiedzi wypowie. Grzechy lekkie łagodzi rachunek sumienia. Przypominamy, iż mimo pandemii Episkopat\rekomenduje wiernym spowiedź tradycyjną, w kościele.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]