Wielki Piątek i Wielka Sobota. Czy jest ŚCISŁY post? Czy można jeść MIĘSO? Ile posiłków?

i

Autor: pexels Wielki Piątek i Wielka Sobota. Czy jest ŚCISŁY post? Czy można jeść MIĘSO? Ile posiłków?

Wielki Piątek i Wielka Sobota. Czy jest ŚCISŁY post? Czy można jeść MIĘSO? Ile posiłków? [02.04.2021, 03.04.2021]

2021-04-03 8:32

Wielki Piątek i Wielka Sobota – czy jest ścisły post? Czy można jeść mięso? Ile posiłków można zjeść? Odpowiedzi na te pytania dla niektórych mogą wydawać się oczywiste, jednak co roku zadaje je sobie wielu wiernych. Szczególnie jeśli chodzi o Wielką Sobotę. Sprawdź, co można, a czego nie powinni jeść katolicy przed Wielkanocą! [Aktualizacja 2.04.2021, 3.04.2021]

Spis treści

  1. Wielki Piątek. Czy jest ścisły post? Ile posiłków?
  2. Wielka Sobota. Czy obowiązuje ścisły post? Czy można jeść mięso?
  3. Wielki Piątek, Wielka Sobota – czy trzeba iść do kościoła?
  4. Wielka Sobota. Co powinna zawierać święconka?

Zaczął się Wielki Post. Czy naprawdę wiesz o nim wszystko?

Pytanie 1 z 10
Ile dni trwa Wielki Post?

Wielki Piątek. Czy jest ścisły post? Ile posiłków?

Wielki Piątek w Kościele Katolickim to piąty dzień Wielkiego Tygodnia oraz wspomnienie męki Jezusa Chrystusa i jego śmierci na krzyżu. W tym dniu nie są odprawiane żadne msze, odbywają się jednak nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wielki Piątek w Kościele Katolickim przypadać może w okresie od 20 marca do 23 kwietnia.

Wielkanoc 2021. Kiedy wypada katolicka, a kiedy prawosławna? Czy są razem?

W Wielkanoc 2021 Wielki Piątek wypada 2 kwietnia. Czy obowiązuje w nim ścisły post? Czy można jeść mięso? Zgodnie z prawem kanonicznym w Wielki Piątek każdy katolik powinien zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Może także zjeść od 3 do 4 posiłków, w tym jeden obfity (np. obiad). Oznacza to, że w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post oraz nie wolno jeść mięsa czy słodyczy. Zwolnione z takich obowiązków są dzieci do 12. roku życia, osoby starsze czy chore.

Wielka Sobota. Czy obowiązuje ścisły post? Czy można jeść mięso?

Wielka Sobota to szósty i ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający Wielkanoc. W Kościele Katolickim stanowi dzień wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie. Od wczesnych godzin porannych wierni adorują najświętszy sakrament, święcą pokarmy oraz odwiedzają Grób Pański. Podobnie jak w Wielki Piątek, w Wielką Sobotę w kościołach nie są odprawiane msze ani nie jest udzielana Komunia Święta, jednak po zapadnięciu zmroku odprawiana jest Wigilia Paschalna należąca do liturgii Niedzieli Wielkanocnej.

Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?

Wielu wiernych często zastanawia się, czy w Wielką Sobotę obowiązuje ścisły post, czy można jeść mięso oraz ile posiłków można zjeść. Dawne przepisy prawa kanonicznego nakazywały pościć w tym dniu do godziny 12. Obecnie ścisły post w Wielką Sobotę nie obowiązuje wiernych, jest jednak zalecany, aby lepiej przygotować się na Wielkanoc. Oznacza to, że można jeść mięso i nie obowiązuje limit posiłków, o ile ktoś nie postanowi sobie inaczej.

Twardy lockdown: limity na Wielkanoc 2021. Ile osób może spotakać się przy świątecznym stole?

Wielki Piątek, Wielka Sobota – czy trzeba iść do kościoła?

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę w kościołach nie są odprawiane msze. Wielka Sobota jest ponadto jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. Wierni nie muszą w tych dniach iść do kościoła, jednak zachęca się, aby uczestniczyli w nabożeństwach oraz przystąpili do spowiedzi, aby z czystym sumieniem przystąpić do Eucharystii w Wielkanoc, gdy przyjęcie komunii oraz obecność na mszy jest dla wiernych obowiązkowa, a nieuczestniczenie w liturgii to ciężki grzech.

Wielka Sobota. Co powinna zawierać święconka?

Najbardziej kojarzone z Wielką Sobotą jest święcenie pokarmów w koszyczku wielkanocnym. W 2021 roku ze względu na panującą pandemię w wielu kościołach może ono zostać odwołane, a wierni mogą poświęcić jedzenie w domach. Co powinno znaleźć się w koszyczku? Umieszcza się w nim tradycyjne polskie potrawy, m.in.:

  • jaja,
  • chleb,
  • wędlinę,
  • sól,
  • chrzan,
  • ciasto wielkanocne.

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan, które w 2021 roku przypada 4 kwietnia. Wspólnie obchodzą je katolicy i prawosławni.