Spadające gwiazdy w listopadzie 2022. Kiedy oglądać maksimum meteorów z roju Leonidów?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Spadające gwiazdy w listopadzie 2022. Kiedy oglądać maksimum meteorów z roju Leonidów?

2022-11-06 17:09

Noc spadających gwiazd to okazja, by obejrzeć niezwykłe zjawisko astronomiczne! W ciągu całego roku jest ich zaledwie kilka, dlatego warto pamiętać, kiedy przypadają. Niezależnie od tego, czy chcecie się po prostu wpatrywać w niebo, czy też wypowiedzieć życzenie, to najbliższa okazja trafi się już w listopadzie 2022! Kiedy oglądać maksimum meteorów z roju Leonidów?

Spis treści

  1. Kiedy oglądać spadające gwiazdy w listopadzie?
  2. Noc spadających gwiazd w listopadzie 2022 - jak oglądać?

Leonidy 2022 pojawią się na naszym niebie już w listopadzie. Jest to najszybszy rój meteorów, a osiąga prędkość nawet do 72 km/h. Największą obfitość tego roju odnotowano w 1966 roku. Na Ziemią szybowało wtedy około 140 tysięcy meteorów na godzinę. Może w 2022 roku uda się zaobserwować ich jeszcze więcej? To również niezwykłe noc dla tych, którzy wierzą, że gwiazdy mają magiczną moc. Warto wtedy wypowiadać swoje życzenia na głos (o ile nikt nas nie słyszy) lub zapisywać je na karteczkach, które spalimy w kominku.

Kiedy oglądać spadające gwiazdy w listopadzie?

Od 10 do 23 listopada swoją aktywność ma rój Leonidów czyli popularnych spadających gwiazd. Maksimum roju meteorów będzie można oglądać 17 i 18.11.2022.

Noc spadających gwiazd w listopadzie 2022 - jak oglądać?

Liczba meteorów na godzinę wynosi od 20-30. Oglądać możemy je bez żadnych specjalnych sprzętów - wystarczy skupienie! Pamiętajcie, że na obserwacje meteorytów warto wybrać się poza miasto, gdzie nie ma źródeł sztucznego światła. Nie zapomnijmy też o ciepłym ubraniu i rozgrzewającym napoju, bo jesienne noce mogą być chłodne.

Jak dobrze znasz młodzieżowy slang? Sprawdź, rozumiesz najpopularniejsze słowa

Pytanie 1 z 8
Poszliśmy do śpiulkolotu oznacza:
Pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy obywatelom Syrii