Śnieg i wchury w Polsce: Kilkaset zgłoszeń i ponad 20 tys. ludzi bez prądu!

i

Autor: Twitter/Państwowa Straż Pożarna, zdjęcie z 18.01.2022 Śnieg i wchury w Polsce: Kilkaset zgłoszeń i ponad 20 tys. ludzi bez prądu!

Śnieg i wchury w Polsce: Kilkaset zgłoszeń i ponad 20 tys. ludzi bez prądu! [ZDJĘCIA]

2022-01-20 16:23

Śnieg, oblodzenie, wichury i zawieje śnieżne - o tych trudnych warunkach pogodowych w niemal całej Polsce już wcześniej informowali Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Pogoda wciąż się nie poprawiła, a strażacy w zaledwie kilka godzin byli już wzywani kilkaset razy! Bez prądu pozostaje ponad 20 tys. odbiorców. Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza?

Spis treści

  1. Ponad 400 zgłoszeń strażaków
  2. Ponad 20 tys. odbiorców bez prądu
  3. Wypadki
  4. Alerty IMGW: Sprawdź mapę

Ponad 400 zgłoszeń strażaków

Kilka godzin i... ponad 400 zgłoszeń! Strażacy walczą ze skutkami wichur i zamieci śnieżnych, które przechodzą przez Polskę. Najwięcej interwencji odnotowali w województwach:

  • śląskim,
  • małopolskim
  • i mazowieckim.

- Działania głównie polegają na usuwaniu przewróconych drzew z ulic, które tarasują przejazd z budynków, na które się pochyliły lub oparły. Są też zgłoszenia o uszkodzonych budynkach i dachach na budynkach - mówi Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

Ponad 20 tys. odbiorców bez prądu

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informowało, że przez awarie energetyczne ponad 22 tysiące odbiorców w całym kraju pozostaje bez prądu.

Czytaj także: DZIEWCZYNKA PRZETRWAŁA ZAMIEĆ W PSIEJ BUDZIE - zwierzę udzieliło jej schronienia

Wypadki

Przez trudne warunki pogodowe zwiększa się prawdopodobieństwo wypadków. Strażacy z Giżycka dostali informację o dachowaniu auta w miejscowości Sołdany.

Alerty IMGW: Sprawdź mapę

Sytuacja pogodowa w kraju wciąż jest bardzo trudna. IMGW wydał ostrzeżenia dla niemal całego kraju. Najtrudniej jest na północy kraju - tam wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Dla Gdańska obowiązuje kilka alertów:

  • przed intensywnymi opadami śniegu: Prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Opadom śniegu mogą towarzyszyć burze śnieżne i zawieje.
  • przed silnym wiatrem: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z północnego zachodu.Uwagi: Jest to kontynuacja wcześniejszego Ostrzeżenia z niższym stopniem.
  • przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi: Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z północnego zachodu.

Szczegółową mapę aktualnych alertów IMGW znajdziesz >>TUTAJ<<.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Regiony Europy zachwycają. Nam zaimponujesz 8/10

Pytanie 1 z 10
Andaluzja to region w...
Załamanie pogody na Podkarpaciu przyszło w kilka minut