Fałszywy SMS o kwarantannie domowej

i

Autor: pexels Fałszywy SMS o kwarantannie domowej. Co robić?

SMS o kwarantannie domowej. Dostałeś taki? Uważaj! To może być oszustwo

2020-12-28 13:23

Dostałeś SMS o kwarantannie domowej i nie wiesz, o co chodzi? Pod żadnym pozorem nie ufaj jego treści! To może być oszustwo, ponieważ fałszywe SMS-y o kwarantannie domowej trafiły już do tysięcy osób w całej Polsce.

SMS o kwarantannie domowej. O co chodzi? Czy to oszustwo?

W ostatnich dniach wiele osób odebrało SMS o kwarantannie domowej. Jego treść wygląda następująco:

Zostales wytypowany do kwarantanny domowej. Pobierz aplikacje aby sprawdzic następna wizyte policji (pisownia oryginalna – przyp. red.)

Dostałeś taką wiadomość i nie wiesz, o co chodzi? Słusznie. O niebezpieczeństwie i próbie oszustwa poinformował m.in. portal Niebezpiecznik tropiący tego typu przypadki w życiu codziennym.

Dostałeś taką wiadomość? Uważaj! To oszustwo

- Uważajcie na fałszywe SMS-y o skierowaniu na Kwarantannę Domową. Jeśli zainstalujecie aplikację "Kwarantanna Domowa" wskazaną w tej wiadomości, przestępcy okradną Wam konto w banku!

Jak widać, taka wiadomość jest kolejną próbą oszustwa i wykorzystania panującej w kraju i na świecie sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Jeśli dasz się nabrać i klikniesz link w treści SMS-a, zostaniesz przekierowany na stronę, która do złudzenia przypomina sklep Google Play. Jak podaje Niebezpiecznik, na ekranie widzimy prawdziwą aplikację Kwarantanna Domowa, ale klikając link pobierzemy podstawioną przez oszustów aplikację, która może ogołocić z pieniędzy rachunek bankowy.

Polacy o świętach w pandemii. Maseczki przy wigilijnym stole?

Nadajesz się na policjanta? Pytania z testu psychologicznego do policji Multiselect 2020 - cz. II

Pytanie 1 z 20
Czy zdarzyło Ci się obwiniać kogoś o coś, o czym wiedziałeś że naprawdę sam popełniłeś?

Fałszywy SMS o kwarantannie domowej. Co robić?

Po pierwsze, jeśli odberałeś/aś takiego SMS-a, pod żadnym pozorem nie klikaj linku w jego treści. Po drugie, jak najszybciej wyłącz telefon, a potem powiadom swój bank. Jak poinformował portal Niebezpiecznik, oszustwo na SMS o kwarantannie domowej nie działa na użytkowników iPhone’a. Narażeni są na nie wyłącznie posiadacze systemu Android.

Pamiętaj, że informację o objęciu kwarantanną domową znajdziesz w Internetowym Koncie Pacjenta.