Sinice w jeziorach. Które kąpieliska są zamknięte 06.07.2021? [AKTUALNA LISTA]

i

Autor: Unsplash/ Canva Sinice w jeziorach. Które kąpieliska są zamknięte? [AKTUALNA LISTA]

Sinice w jeziorach. Które kąpieliska są zamknięte 06.07.2021? [AKTUALNA LISTA]

2021-07-06 9:09

Sinice atakują nie tylko Bałtyk, ale również jeziora w całej Polsce. Upalna pogoda sprawia, że chętnie szukamy ochłody nad wodą. W związku z tym, zanim zaczniemy się kąpać, powinniśmy zwrócić uwagę, czy woda nie jest mętna lub nie ma zmienionej barwy. Obecnie z powodu sinic zamkniętych jest kilka kąpielisk. Aktualną listę [06.07.2021] znajdziesz w materiale poniżej.

Sanepid ostrzega przed kąpielami w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę (od niebiesko-zielonego po czerwono-brązowe), a niekiedy również zapach. Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o zakwicie sinic, których toksyny są groźne dla zdrowia człowieka. Istnieje ryzyko wystąpienia wysypki na skórze, zaczerwienienia spojówek, a w przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice w jeziorach. Kiedy się pojawiają?

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów. Z reguły w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, zakwit może utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni.

Jak wyjaśnia Sanepid, przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, gdyż istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się ustalić, kiedy sinice się pojawią i jak długo będą się utrzymywać w danym akwenie wodnym.

Raport z anteny 5.07, godz.10

Sinice w jeziorach. Które kąpieliska są zamknięte? [AKTUALNA LISTA 06.07.2021]

Aktualnie w Polsce z powodu sinic w jeziorach zamkniętych zostały cztery kąpieliska. Zakaz kąpieli obowiązuje w:

  • jezioro Wigry - Stary Folwark (woj. podlaskie)
  • jezioro Bratoszewo - Gostynin (woj. mazowieckie)
  • Nad Stawem - Konstantynów Łódzki (woj. łódzkie)
  • Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany - Jezioro Paprocany - Tychy (woj. śląskie)