Jajka / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: GIS Jajka / zdjęcie ilustracyjne

Salmonella na skorupkach jajek! GIS ostrzega – „jest ryzyko zatrucia pokarmowego”

2021-06-18 18:43

W ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności GIS poinformował o wykryciu bakterii Salmonella na skorupkach partii jajek. Spożycie jaj bez właściwej obróbki termicznej lub przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, chodzi o partię jaj "Świeże jaja ze ściółki", klasa A, kategoria wagowa L-Duże, 10 szt. z minimalnej trwałości: 24 czerwca 2021 r.

O sprawie poinformowano powiatowego lekarza weterynarii w Mińsku Mazowieckim, nadzorującego producenta kwestionowanych jaj, który podjął stosowne działania wyjaśniające. Zakład pakowania jaj INVEST MICHEL natychmiast po otrzymaniu informacji o niezgodności rozpoczął wycofanie danej partii z obrotu oraz poinformował fermę, z której pochodziły jaja.

GIS informuje, że zakład w ramach prowadzonej kontroli wewnętrznej dotychczas nie stwierdził niezgodności zarówno w procedurach higienicznych, jak i w badaniach laboratoryjnych. Trwa dalsze postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

Nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

Zasady ostrożności w obchodzeniu się z jajami są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny: 

Jak prawidłowo ugotować jajka na twardo? Beszamel.pl podpowiada