Rosyjskie czołgi utkneły w błocie

i

Autor: Canva

Rosyjskie czołgi zakopały się w błocie na Białorusi – na pomoc wezwano koparkę! [WIDEO]

2022-02-15 15:13

Ostatnio media obserwują bardzo uważnie sytuację, która dzieje się Europie Wschodniej wszystkie oczy skierowane są na Ukrainę i rosyjskie manewry wojskowe, które odbywają się obecnie na Białorusi. Dlatego, kiedy w internecie pojawił się film przedstawiający zakopane w błocie Rosyjskie czołgi wzbudziło to spore zainteresowanie. Zobaczcie sami.

Rosyjskie czołgi utknęły w błocie

Zadaniem manewrów wojskowych jest oczywiście sprawdzenie sprawności bojowej zarówno żołnierzy, jak i sprzętu w różnych warunkach. Nagranie, które zostało publikowane 10 lutego na Twitterze przez Liveuamap pokazuje kilka rosyjskich czołgów, które utknęły w błocie. Na pomoc czołgistom wyrusza samotna koparka, która próbuje je odkopać – z jakim skutkiem, nie wiadomo. Podobno film z tych dosyć pechowych manewrów rosyjskiej armii został nagrany na poligonie wojskowym w obwodzie rostowskim, w pobliżu południowo-wschodniej granicy z Ukrainą.

Manewry rosyjskie w tamtych okolicach były zapowiedziane. Oczywiście, biorąc pod uwagę napiętą sytuację na granicy Ukrainy pojawiają się pytania, czy, kiedy i jak Rosja może przeprowadzić ewentualny atak. Oraz czy rosyjskie siły szkolące się pod Ukrainą poradzą sobie z ograniczeniami, jakie może nałożyć na nich pogoda.

Każdy kogo skusił off-road wie, że jazda po bezdrożach może zakończyć się utknięciem w błocie, zwłaszcza jeśli kieruje się blisko 50 tonowym czołgiem. Błoto jest oczywistym utrudnieniem, z jakim musi zmierzyć się każdy czołgista. To właśnie ono uniemożliwia ciężkim pojazdom opancerzonym na szybkie przemieszczanie się w terenie. Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a gdy zamarźnięta do tej pory ziemia się rozmrozi, większość Ukrainy znajdzie się w tym, co Rosjanie nazywają „Rasputina”, co oznacza: czas bez dróg. Rodzaj warunków, które utrudniały prowadzenie działań wojennych od czasów Napoleona. 

„Trzeba zobaczyć ukraińskie błoto na wiosnę, aby uwierzyć” -  napisał jeden z brytyjskich dziennikarzy podczas sowieckiej ofensywy na Ukrainie w 1944 r. „Cały kraj jest zalany, a drogi są jak rzeki błota, często głębokie na pół metra.”.

Rosyjskie czołgi T-72B3, widoczne na filmie, które ugrzęzły w błocie, są i tak lżejsze, niż ich amerykańskie i natowskie odpowiedniki. Rosyjski czołg podstawowy T-90 waży 46 ton. Dla porównania, czołg M1 Abrams armii amerykańskiej waży 54 tony, a niemiecki Leopard 2A6 waży 62 tony. Czy warunki drogowe i pogodowe będą miały kluczowy wpływ na sytuacje w Europie Wschodniej?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!