Rosyjski jacht utknął, bo nikt nie chce dostarczyć mu paliwa. Mogą wiosłować do domu

i

Autor: Canva/ screen Facebook The New York Times Rosyjski jacht utknął, bo nikt nie chce dostarczyć mu paliwa. "Mogą wiosłować do domu"

Rosyjski jacht utknął, bo nikt nie chce dostarczyć mu paliwa. "Mogą wiosłować do domu"

2022-03-18 8:51

Rosyjski jacht "Ragnar" utknął w porcie Norwegii i nie może wypłynąć. Wszystko dlatego, że okoliczni dostawcy ropy odmówili jego zatankowania. Nie popierają działań Władimira Putina w związku z trwającą wojną na Ukrainie, a statek jest własnością jego kolegi oligarchy i byłego agenta KGB Władimira Strzałkowskiego - donosi New York Times.

Superjacht należący do rosyjskiego oligarchy Władimira Strzałkowskiego, który jednocześnie jest wieloletnim współpracownikiem Putina i w przeszłości pełnił funkcję wiceministra rozwoju gospodarczego, utknął w Norwegii. Wszystko dlatego, że nikt z okolicznych dostawców ropy nie chce pomóc i zatankować statku.

Pomimo tego, że Strzałkowski nie jest objęty europejskimi sankcjami, norwescy politycy wezwali swój rząd do skonfiskowania superjachtu. Anniken Huitfeldt, norweska minister spraw zagranicznych, wyjaśniła w rozmowie z publicznym nadawcą NRK, że prawo nie pozwala na taki ruch bez odpowiedniej dyrektywy, ponieważ Norwegia nie jest członkiem UE.

Rob Lancaster, kapitan statku, twierdzi, że jednostka od kilku tygodni stoi w porcie w Narwiku w północnej Norwegii. Nie identyfikują się z tym, co aktualnie robi Putin.

- Jesteśmy 16-osobową zachodnią załogą. Nie mamy nic wspólnego z właścicielem - powiedział. 

Lokalny dostawca ropy Sven Holmlund, nie ustępuje i nie okazuje żadnego współczucia znajdującej się na jachcie załodze.

- Dlaczego mielibyśmy im pomóc? Mogą wiosłować do domu. Albo użyć żagla - skomentował.

Super Raport 17.03 (Goście: A. Kwaśniewski - były prezydent RP, gen. S. Koziej - były szef BBM, A. Bodnar - były RPO) Sedno Sprawy: A. Niedzielski

QUIZ: Co oznaczają te symbole na metkach ubrań?

Pytanie 1 z 12
Jeżeli na metce znajduje się taki symbol, oznacza, że ubranie należy prać:
QUIZ - co oznaczają te symbole na metkach ubrań?

Warto też dodać, że w listopadzie 2012 roku Forbes umieścił  Władimira Stzałkowskiego na liście 25 najlepiej opłacanych managerów w Rosji - zajął wtedy 9. miejsce, a jego roczne wynagrodzenie oszacowano na 10 milionów dolarów.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!