Czarnobyl - elektrownia

i

Autor: fot. Carl Montgomery / Flickr / WikimediaCommons Wojna na Ukrainie. Zagrożenie zdrowia i życia w Polsce?! PAA dementuje

Rosyjscy okupanci ZDEWASTOWALI laboratorium w Czarnobylu! Przejęli radioaktywne próbki

2022-03-23 8:15

Rosyjscy żołnierze okupujący elektrownię jądrową w Czarnobylu "splądrowali i zniszczyli" laboratorium posiadające radioaktywne próbki – podała stacja BBC, cytując komunikat ukraińskiej państwowej agencji zarządzania strefą wykluczenia w Czarnobylu.

"Centralne Laboratorium Analityczne, które przetwarzało odpady nuklearne, pracowało z „wysoce aktywnymi próbkami oraz próbkami izotopów promieniotwórczych, które teraz są w rękach wroga" – podkreśliła agencja na Facebooku.

Laboratorium warte jest 6 milionów euro i znajduje się w strefie wyłączenia. Było wyposażone w „cenny sprzęt analityczny”, niedostępny w innych miejscach Europy – dodała agencja.

Jak czytamy w poście, laboratorium pełniło strategiczne, unikalne funkcje, a mianowicie m.in.: prowadzenie charakteryzacji próbek odpadów promieniotwórczych ze strefy wyłączenia w Czarnobylu wskaźnikami fizycznymi, chemicznymi; pomoc analityczną w sprawdzeniu zgodności stanu opakowań odpadów klimatyzowanych ze specyfikacją; opracowanie niezbędnych technik do realizacji kontroli i standaryzacji.

Super Raport 22.03 (Goście: Paweł Kowal - KO, gen. Mieczysław Bieniek oraz Maciej Zaniewicz - PISM) Sedno Sprawy: Jarosław Gowin

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!