Putin ogłosił stan wojenny na anektowanych terytoriach Ukrainy

i

Autor: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Putin ogłosił stan wojenny na anektowanych terytoriach Ukrainy

2022-10-19 14:25

Putin wprowadził stan wojenny na terenach Ukrainy, które anektował podczas pseudo referendum. Stan wojenny został ogłoszony na terytoriach obwodów chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego.

Putin wprowadził stan wojenny na terenach Ukrainy

Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego została ogłoszona przez Putina podczas wczorajszej Rady Bezpieczeństwa. Agencja RIA Novosti opublikowała dekret „w sprawie wprowadzenia stanu wojennego na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodów zaporoskiego i chersońskiego”.

„Zważywszy, że siła zbrojna jest używana przeciwko integralności terytorialnej Federacji Rosyjskiej, zgodnie z częścią 2 art. 87 Konstytucji Federacji Rosyjskiej oraz art. 3 i 4 Federalnej Ustawy Konstytucyjnej z dnia 30 stycznia 2002 r. nr 1 – WKZ 'o stanie wojennym' postanawiam: wprowadzić 20 października 2022 roku od północy na terenach Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodów zaporoskiego i chersońskiego stan wojenny” – czytamy w dekrecie.

Jak podaje The Guardian pomimo tego, że Władimir Putin nie określił jasno kroków, które zostaną podjęte w stanie wojennym w bezprawnie anektowanych ukraińskich regionach to ustawodawstwo wskazuje, że wprowadzenie tego stanu może to obejmować ograniczenia dotyczące podróży i zgromadzeń publicznych, ściślejszą cenzurę i szersze uprawnienia organów ścigania. Nakazał również powołanie nowej rady koordynacyjnej, aby zwiększyć interakcję między różnymi agencjami rządowymi w zakresie walki na Ukrainie

Od kilku dni napływają informacje intensywnych ostrzałach rakietowych miast i obiektów cywilnych w wielu miastach Ukrainy, które nasiliły się po wybuchu na moście Krymskim. Obecnie nowym generałem wojsk rosyjskich na Ukrainie jest niedawno powołany na to stanowisko Siergiej Surowikin, który "zasłynął" z ostrzeliwania obiektów cywilnych w Syrii.