Protesty ratowników medycznych w całym kraju 1.09

i

Autor: Fotolia Protesty ratowników medycznych w całym kraju 1.09

Protesty ratowników medycznych w całym kraju 1.09. W karetkach będą jeździć... strażacy?! [ZDJĘCIA]

2021-09-01 16:48

W całej Polsce trwają protesty ratowników medycznych. Część z nich nie przyszła dzisiaj do pracy. W ten sposób walczą o poprawę warunków pracy i wyższe wynagrodzenia. Minister zdrowia twierdzi jednak, że można ich zastąpić... strażakami! Jak długo potrwają protesty ratowników medycznych, które rozpoczęły się 1.09.2021?

Protesty ratowników medycznych w całej Polsce

- Monitorujemy sytuację, w razie kłopotów będziemy reagować. Skala kłopotów nie jest duża - tak minister zdrowia reaguje na akcje ratowników medycznych. W różnych częściach Polski trwają protesty ratowników, którzy walczą o poprawę warunków pracy i wyższe wynagrodzenia. Według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych we wrześniu braki kadrowe mogą być znacznie dotkliwsze niż dotychczas.

Tylko w Warszawie nie wyjechało co najmniej 20 z 80 zespołów.

Czytaj także: PROTEST pogotowia 1.09.2021. Co czwarta karetka nie wyjechała dziś na warszawskie ulice!

Protesty ratowników medycznych 1.09.: Co na to minister zdrowia?

Sytuacja w pogotowiu ratunkowym nie martwi resortu zdrowia. - Problem dotyczy tak zwanych ratowników kontraktowych - podkreśla minister Adam Niedzielski. - W przypadku ratowników, którzy są zatrudnieni, a nie kontraktowi, nie mamy właściwie w ogóle do czynienia ze zjawiskiem jakichkolwiek problemów na linii pracodawca - pracownik. Są pewnego rodzaju negocjacje, spory z pracodawcami, ale my jesteśmy w stanie zapewnić ekipy, które będą utrzymywały stabilność systemu - tłumaczy minister zdrowia.

Strażacy zastąpią ratowników medycznych?

Część wakatów jest już uzupełniana. - Być może będziemy angażowali - już angażujemy - ratowników ze straży pożarnej. Z drugiej strony, prowadzimy cały czas dialog ze środowiskiem. Chociażby jutro jest spotkanie ratowników z panem ministrem Kraską. Przygotowujemy też rozwiązania regulacyjne, bo pracujemy razem ze środowiskiem nad nowym brzmieniem ustawy - dodaje minister Niedzielski.

Będą nakazy pracy?

Jak podkreśla minister zdrowia, jeśli sytuacja się pogorszy, będą wystawiane nakazy do pracy. - W praktyce będzie to wyglądało tak, że będą po prostu delegowani do pracy przez wojewodę. Teraz już jeżdżą w karetkach przedstawiciele innych zawodów - podkreślił minister.

Oprócz Warszawy, spore braki kadrowe są też m.in. w Poznaniu, Wrocławiu czy w Rzeszowie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Skróty młodzieżowe - czy wiesz co oznaczają?

Pytanie 1 z 9
Co oznacza skrót NW?
Raport z Anteny 01.09.2021
Źródło: Protesty ratowników medycznych w całym kraju 1.09. W karetkach będą jeździć... strażacy?! [ZDJĘCIA]