Prosty test z udziałem kciuka może wykryć ukrytego tętniaka aorty. ZOBACZ jak go zrobić!

i

Autor: news.yale.edu

Prosty test przy pomocy kciuka może wykryć tętniaka aorty. ZOBACZ jak go zrobić!

2021-05-31 13:10

“Test kciuka” może wykryć tętniaka aorty – do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy związani z Instytutem Aortalnym Szpitala Yale-New Haven w USA. Test można wykonać w domu, żeby odpowiednio szybko wykryć śmiertelną chorobę serca. To proste, zobacz jak wykonać taki test!

Tętniak aorty jest 13 najczęstszą przyczyną śmierci wśród Amerykanów, zabijając około 10.000 osób rocznie. Dotyka dorosłych w każdym wieku. W Polsce częstość występowania tętniaków aorty szacuje się na 4–7,6% u mężczyzn po 65. roku życia (u kobiet 4–8 razy rzadziej).

Jeśli tętniak zostanie wykryty wystarczająco wcześnie, pacjent może być bezpieczny poprzez ograniczenie ćwiczeń, monitorowania radiograficznego lub operacji.

"Największym problemem w chorobie tętniaka jest rozpoznawanie dotkniętych osób w populacji ogólnej przed pęknięciem tętniaka"

- powiedział dr John A. Elefteriades, profesor chirurgii w Yale i emerytowany dyrektor Instytutu Aorty w Yale New Haven Hospital.

Prosty test z udziałem kciuka może wykryć tętniaka aorty. ZOBACZ jak go zrobić!

Eksperci związani z Instytutem Aortalnym Szpitala Yale-New Haven w USA, opublikowali niedawno - w American Journal of Cardiology - raport ze swoich badań. Badania Yale wykazały, że samodzielnie przeprowadzony test z udziałem kciuka i dłoni jednej ręki może pomóc ostrzec tysiące ludzi każdego roku na ryzyko posiadania ukrytego tętniaka aorty.

Możliwość poruszania kciukiem w ten sposób jest wskazaniem, że kości długie pacjenta są nadmierne, a ich stawy są luźne — możliwe objawy choroby tkanki łącznej w całym ciele, w tym aorty.

Test jest prosty: Trzymając jedną rękę i utrzymując dłonie płasko, pacjent wygina kciuk tak daleko, jak to możliwe. Jeśli kciuk przekroczy dalszą krawędź płaskiej dłoni, pacjent może mieć ukrytego tętniaka aorty.

"Rozpowszechnianie wiedzy na temat tego testu może również zidentyfikować cichych nosicieli tętniaków i uratować życie"

Warto zaznaczyć, że pomimo częstego stosowania, dokładność testu nie została oceniona w warunkach klinicznych, twierdzą naukowcy.

Policjant z grupy SPEED rowerem dogonił motocyklistę